A tárcavezető az európai uniós pénzügyminiszterek találkozóját követően Brüsszelben pénteken újságíróknak elmondta, a kötetlen témájú kétnapos értekezlet több résztvevőjével, köztük Trichet-vel folytatott találkozóján jelezte azt is: a bankelnök függetlenségét Magyarországon a törvények biztosítják.
A bérplafon a törvények értelmében a közszféra minden alkalmazottjára vonatkozik, ez alól senki nem vonhatja ki magát - szögezte le Matolcsy György.
Elismerte: "van annak kockázata, hogy eljárást indítanak Magyarország ellen", és jelezte azt is, hogy ha az unió jogérvényesítési rendszerében ellentétesnek találják a döntést az EU alapokmányával, azt a kormány tiszteletben fogja tartani.
Elvi álláspontként azonban a kormány jogosnak tartja döntését a magyar törvények alapján - hangsúlyozta Matolcsy.
A nemzetgazdasági tárca már előző nap közölte: a miniszter megtette észrevételeit az Európai Bizottság pénzügyi és gazdasági főigazgatójának levelére is, szintén megerősítve, hogy a kormány "a takarékosság, az államháztartási egyensúly, de pusztán az emberi tisztesség elve miatt is fontosnak tartja, hogy a közszféra vezetőinek és tisztségviselőinek, így a Magyar Nemzeti Bank elnökének havi díjazása kétmillió forintnál ne legyen több".
Európai bizottsági források szerint a válasz megérkezett Brüsszelbe, a testület elemzi, majd dönt az esetleges további lépésekről.
Korábbi brüsszeli közlések szerint az MNB-elnök díjazásával kapcsolatos problémára más EU-tagországok nemzeti bankjai hívták fel az uniós perrel is fenyegetőző Európai Bizottság figyelmét. A Trichet elnökölte Európai Központi Bank már a törvényjavaslat elfogadása előtt hangsúlyozta: biztosítani kell, hogy ne sérüljön a központi banki függetlenség elve.
Az MR1-Kossuth Rádió információi szerint a jegybankelnök szeptembertől már - a bérplafonnak megfelelően - kétmillió forintnál kevesebb fizetést kap, ami hatmillió forintos bércsökkenést jelent számára.
MTI