Az EU elsőfokú bírósága az ítéletben elutasította a zöldség- és gyümölcskonzervek forgalmazásával foglalkozó Inter-Nett 2000 kft. beadványát. Nem tiltotta meg ugyanakkor a jelölés használatát nem védjegyként.
A magyar cég eredetileg a HUNAGRO bejegyzését kérte az EU alicantei székhelyű védjegyhivatalától (OHIM) egyebek között tartósított, szárított és főzött gyümölcsök és zöldségek, zselék, lekvárok, dzsemek és kompótok forgalmazásához.
Az ügy úgy került a luxembourgi székhelyű törvényszékhez, hogy a bejegyzési eljárás során egy spanyol cég felszólalt a megjelölés ellen, mire az OHIM elutasította az Inter-Nett kérelmét, és ez utóbbi határozatot a magyar cég megtámadta.
A magyar vállalat arra hivatkozott, hogy a friss gyümölcsöket és zöldségeket forgalmazó spanyol cég termékeit a fogyasztó még egymáshoz hasonló védjegyek együttes létezése esetén is meg tudja különböztetni az általa forgalmazott zöldség- és gyümölcskonzervektől. Emellett az OHIM nem vette kellően figyelembe a HUN megjelölés megkülönböztető jellegét, amely egyrészt az áru magyarországi származására, másrészt pedig a magyar mezőgazdasági termékekkel rendszerint együtt járó kiváló minőségre utal. Érvelése szerint a megjelölés használata nemhogy nem tévesztené meg a fogyasztókat, de azok számára éppenhogy tájékoztatást adna a termék magyar eredetéről.
A törvényszék ugyanakkor megállapította, hogy a felek által forgalmazott áruk között nagyfokú hasonlóság áll fenn, azok eredete azonos és e termékek egymással helyettesíthetők.
Megerősítette a törvényszék az OHIM határozatát abban a tekintetben is, hogy a két megjelölés - különösen hangzásukat tekintve - nagyon hasonló, figyelemmel arra a tényre, hogy a dél-európai latin nyelvű országokban (Spanyolország, Olaszország, Franciaország, Portugália) a HUNAGRO elnevezés kezdő h betűjét nem ejtik. E hasonlóság miatt pedig a vásárlóközönség azt gondolhatná, hogy a két védjegy által jelölt áruk ugyanazon vállalkozás termékei, vagy hogy létezik valamilyen gazdasági kapcsolat az érintett cégek között.
A törvényszék rámutatott arra is, hogy bár a HUNAGRO kifejezés az érintett áruk vonatkozásában nem jegyezhető be közösségi védjegyként, azt azonban a magyar cég mint a termék minőségére vagy egyéb jellemzőire (például földrajzi eredetére) vonatkozó jelölést leíró céllal a termékein mégis feltüntetheti.
MTI/Menedzsment Fórum