A közelmúlt adatai azt mutatják, hogy a cégek részéről egyre kisebb az igény a pályakezdőkre. A munkaadói oldalon úgy vélik, egyértelműen a képzési rendszer hiányossága magyarázzák a jelenséget – írja a Világgazdaság.
Bár a munkaerő-kereslet két-három éve élénkül, a pályakezdő fiatalok elhelyezkedési esélye tovább romlott – áll a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium (FMM) nemrégiben közzétett, 4570 cég válaszából összeállított rövid távú munkaerő-piaci prognózisában. Míg két évvel ezelőtt a megkérdezett gazdálkodószervezetek 27 százaléka alkalmazott pályakezdőt, addig az idei előrejelzés szerint ez az arány várhatóan 18,5 százalék körül alakul. Az iskolából frissen kikerülő fiatalok iránti igény egyedül a kereskedelemben nőtt.
Mindemellett a hátrányos helyzetű munkavállalók közé sorolható pályakezdők elhelyezkedését a munkaügyi tárca a jövő évtől elő kívánja segíteni úgy, hogy a munkáltatókat – különböző járulékkedvezményekkel – érdekeltté tenné a fiatalok alkalmazásában. A programból – melyet a munkaerő-piaci alap terhére finanszíroznának – egyelőre annyi ismeretes, hogy a több hónapja állás nélkül levő fiatalok alkalmazása esetén az állam a munkáltatótól akár a munkavállaló egyévi bérköltségét is átvállalná – jelentette be a napokban Kiss Péter munkaügyi miniszter. A beszámoló szerint a lépést üdvözölnék a gazdaság szereplői, és a gazdálkodók valószínűleg így nagyobb hajlandósággal alkalmaznának majd fiatalokat – mondta Radács Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének soros elnöke a Világgazdaságnak.
Nem kellenek a pályakezdők
A közelmúlt adatai azt mutatják, hogy a cégek részéről egyre kisebb az igény a pályakezdőkre. A munkaadói oldalon úgy vélik, egyértelműen a képzési rendszer hiányossága magyarázzák a jelenséget.