Hétfőn a kakaó világpiaci ára egy éves csúcsra emelkedett, miután az elefántcsontparti választások nemzetközileg elismert győztese, Alassane Ouattara exporttilalmat rendelt el, hogy megfossza bevételi forrásától Laurent Gbagbo hivatalban lévő elnököt. Elefántcsontpart a világ legnagyobb kakaótermelője, exportja a világ fogyasztásának mintegy 40 százalékát fedezi. A termés túlnyomó részét kistermelők állítják elő, de ez adja az ország bruttó nemzeti termékének egyharmadát.
A szektor évi jó egymilliárd dollár bevételt hoz az államnak, azaz kulcsfontosságú hatalmi tényező. A legutóbbi betakarítási szezon termésének nagy része már elhagyta az országot, ezért a kiviteli zárlat bevételi forrásokra gyakorolt hatása legalábbis kétséges. A tartós politikai bizonytalanság azonban mindenképpen nyugtalanságot kelt az exportőrök és a feldolgozók körében.
"Jelenleg nem tapasztalhatók ellátási fennakadások, de minden azon múlik, meddig húzódnak el a dolgok" - közölte az EU több mint 2 ezer vállalatot képviselő csokoládé-, keksz- és édesipari ágazati képviseleti szervezetének szóvivője. "Nem látunk közvetlen veszélyt a fogyasztók minőségi termékekkel való ellátására."
A kakaó iránti kereslet szezonális jelleggel magas az évnek ebben a periódusában, mivel az édesipari vállalatok a húsvétra készülve már az év elején megkezdik a szükséges alapanyagok felhalmozását. Az elefántcsontparti kakaóexport több mint felét a Cargill, az Archer Daniels Midland Co. (ADM) és a Barry Callebaut vállalat bonyolítja le.
A Cargill hétfőn bejelentette, hogy átmenetileg felfüggesztette a kakaófelvásárlást Elefántcsontparton. Az ADM pedig még mérlegeli a lehetőségeit. A svájci Barry Callebaut szóvivője pedig közölte, hogy vállalata az exporttilalom részleteinek tisztázását várja, és elegendő készletekkel rendelkezik szükségletei fedezéséhez. "Már beszereztük és elszállítottuk a szükségleteink fedezéséhez elegendő kakaóbab mennyiség túlnyomó részét" - mondta a vállalat szóvivője.
Rodger Wegner, a német kakaókereskedők szövetsége (German Cocoa Trade Association) igazgatója közölte, hogy a vállalatok még elemzik az exporttilalom következményeit. "Képviseleti szinten elsősorban az átláthatatlan jogi környezet által okozott rendkívüli mértékű bizonytalanság ad okot aggodalomra" - mondta. "Szervezetünk és más érintettek, valamint különböző országos és európai hatóságok megkereséseire még nem érkezett semmiféle válasz."
"A kakaókereskedelmi és -feldolgozó ipar folyamatosan egyeztet a jelenlegi helyzet által támasztott kihívások kezelése érdekében" - írja a Federation of Cocoa Commerce és az European Cocoa Association közös közleménye.
MTI