3p

A Mol egyelőre nem tervez iráni befektetést, mert túlságosan kényes terepnek ítéli az országot, mondta Hernádi Zsolt, a magyar gáz- és olajipari nagyvállalat elnök-vezérigazgatója a Der Standard című osztrák lapnak. Az iráni üzlet lehetősége azért merült fel, mert a Mol osztrák partnere és egyik részvényese, az OMV konszern a térségbe készül.

Mostanában nem készül Iráni befektetésre a Mol, viszont a cég elnöke kijelentette, hogy ha az országban megváltozna a politikai helyzet, a cég fontolóra venne egy ottani befektetést - mondta a Der Standard című osztrák lapnak Hernádi Zsolt, a vállalat elnök-vezérigazgatója. A magyar olajcég osztrák partnere ugyanakkor üzletel Iránnal.

"A két cég nem hasonlítható egymáshoz, mert az OMV-ban csak két fő részvényes van, az ÖIAG állami holding és az Egyesült Arab Emírségek állami befektetési intézménye, az IPIC-é. A Molnak viszont több részvényessel - köztük a cég több mint 25 százalékát tulajdonló amerikai befektetési alapokkal - is aprólékosan egyeztetnie kell, és az utóbbiak biztosan nem néznék jó szemmel az iráni üzletet" - mondta az osztrák lapnak Hernádi Zsolt.

A tervezett európai Nabucco gázvezetékről (mely Törökországon, a balkáni államokon és Magyarországon keresztül szállítana Nyugat-Európába iráni, azerbajdzsáni, majd közép-ázsiai földgázt), illetve a Gazprom orosz gázóriás által tervezett, a Nabuccóval párhuzamos, azzal vetélkedő Kék Áramlat földgázvezetékről (mely a nyugat-szibériai gázmezőkről Törökországba vezető, már létező gázvezetéket hosszabbítaná meg Bulgárián és Románián át Magyarországig) szólva Hernádi megismételte: a Mol mindkét lehetőséggel számol, és amelyik először valósul meg, arról fognak majd elsőként tárgyalni.

Ezt azzal indokolta, hogy Magyarország mindig is a versenyt helyezte előtérbe, ez az egyik erőssége, másrészt mindkét tervezetre vonatkoznak az Európai Unió szabályai, amelyek "nyitott hozzáférést" (open access) írnak elő. Ha a Nabucco elkészül, a gázvezetéket az orosz földgáz számára is hozzáférhetővé kell tenni, illetve ha a Gazprommal vagy más partnerrel együtt építenek vezetéket, ahhoz is biztosítani kell a hozzáférést más piaci szereplők számára.

A Gazprommal Magyarországon tervezett óriás gáztározóról Hernádi azt mondta, hogy annak semmi köze a Kék Áramlathoz. A gáztározó megépülése Hernádi szerint Európa alapvető érdeke, mert abban Oroszország mint jelentős gázszállító vesz részt, és a gáztározók határozottan növelik az ellátás biztonságát.

A Mol és az OMV esetleges egyesüléséről szólva Hernádi azt mondta, hogy a helyzetet állandóan elemzik, de jelenleg úgy látják, hogy az egyesüléssel több érték menne veszendőbe, mint amennyi létrejönne, a monopolellenes szabályozás miatt. A Molnak túl sok üzletről kellene lemondania, és ez a részvényesei számára nem lenne elfogadható, hangsúlyozta a Mol elnök-vezérigazgatója.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!