A Világgazdaság információi szerint például a Magyar Suzuki Rt.-nél a menedzserek legfeljebb egy-egy hetet töltenek távol munkahelyüktől, de összességében ritkábban és kevesebbet pihennek, mint a beosztottak. A Molnál nyaranta szintén csak 5-10 nap pihenés jut a cég vezetőinek. Az éves szabadság fennmaradó részét sokan egy-két napos részletekben veszik ki.
A General Electricre két-három hetes nyári leállás jellemző, mely a felettesek számára is pihenést jelent, a fennmaradó szabadság felhasználása pedig nagyban függ az érintettek hobbijától. Vezetői szinten sokan a vitorlásidényt preferálják, a síelők pedig a nyári szabadság mellett télen is elmennek pihenni.
A szakértők legkevesebb két hetes, egybefüggő szabadságot javasolnak. De így is csak egy-két hétig érzik magukat az emberek kipihentnek, később már nem érvényesül a relaxáló hatás. A felszabdalt, kisebb részekre bontott vakáció nem annyira 'gazdaságos', legalábbis a napi rutinba való visszazökkenés szempontjából. Millióknak okoz utólagos fejfájást a szabadság: legkevesebb két napig tart ugyanis a munkavállalók többségének, mire visszazökkennek a napi munkába.
Nem könnyű felvenni a munkahelyi tempót egy vagy több hét kikapcsolódás után. Az alkalmazottak több mint fele veszteget el értékes munkaórákat a szabadság utáni 'másnaposság' jelensége miatt, az emberek egynegyede pedig egy hét után tudja nyújtani képességei maximumát. Angliában összesen 60 millió munkaóra megy kárba a nyári szabadság utáni visszaállás ideje alatt. A szigetországban terjed az évi több, de rövidebb időre kivett szabadság az alkalmazottak körében: minden egyes vakáció után napokat vesz igénybe az akklimatizálódás.
Sokak számára vízválasztó az év egyetlen, munkavégzésmentesen töltött időszaka. Egy nemzetközi felmérésben megkérdezettek 51 százaléka arra az elhatározásra jutott szabadsága alatt, hogy a jövőben lényegesen kevesebbet fog dolgozni, 14 százalékuk viszont egyenesen állásváltoztatás mellett döntött.
A szabadság szempontjából kedvező hír, hogy hamarosan hozzánk is eljuthat az USA-ból indult, és több nyugat-európai országban elterjedt sabbat év gyakorlata. Amerikában a vezetői kiégés ellen, Európában viszont elsősorban a munkaerő-piaci problémák megoldása végett alkalmazzák a teljes éves szabadság intézményét.
A dánoknak 1995 óta törvény adta lehetőségük az éves szabadság, teljes ideje alatt az állam a korábbi fizetésük 60 százalékát szavatolja számukra. Cserébe a munkaadó egy tartósan munkanélküli személyt vesz fel az átmenetileg megürült helyre. Svédországban a munkanélküli segély 85 százaléka jár a sabbat év során pihenőknek, ami nem lehet több, mint havi ezer euró. A francia munkavállalóknak szintén törvény ad lehetőséget a sabbatra, de a garantált újraalkalmazáson kívül fizetés nem jár a pihenőév alatt.
(Menedzsment Fórum)
Nem ment szabadságra a munkavállalók harmada
A Menedzsment Fórum olvasóinak csaknem egyharmada nem vett még ki szabadságot ebben az évben. Szakértők úgy vélik, a legalább két hetes pihenés elengedhetetlen a későbbi hatékony munkához. Egyes európai országokban már egy éves szabadság is igénybe vehető.