A tanács nem lát okot az igazgatósági elnök tisztségének megváltoztatására - állt a közleményben. A testület több neves szakértő szakvéleményére alapozta döntését. Ezek egybehangzóan azt állapították meg, hogy nem történt tiltott cselekmény - írták, részletek ismertetése nélkül.
A Ruttenstorfer elleni ügyészségi vádemelés tárgya az a piaci tranzakció, amely során a cégvezető 2009. március 23-án OMV-részvényeket vásárolt egy héttel azelőtt, hogy a vállalat bejelentette a megállapodást az OMV 20,2 százalékos Mol-részesedésének eladásáról 1,4 milliárd euróért, a piaci ár kétszereséért. Az OMV vezetője egy ugyancsak március 23-án megjelent interjúban még azt mondta, hogy nem áll szándékukban eladni a Mol-részvényeket.
A vezérigazgató cáfolta a vádakat. Kijelentette, hogy a részvényvásárlás egy bónuszprogram részét képezte. Hozzátette: a program előírja, hogy a részvényeket legalább három éven át kell birtokolnia, így nem is nyerhetett volna rövid távú piaci mozgásokon. Közölte, hogy nem áll szándékában lemondani, és arra számít, hogy kitölti a jövő márciusi nyugdíjba vonulásáig hátra lévő időt az OMV élén. Az osztrák pénzügyi felügyelet (FMA) érvelése szerint azonban nem az a mérvadó, hogy származott-e bárkinek tényleges anyagi előnye a részvényeladásból, hanem az, hogy visszaélt-e a vállalatvezető bármilyen módon bennfentes információval.
A vádemelés ismertté válását követően a vállalat igazgatótanácsa is felsorakozott Ruttenstorfer mögött. Helyettese, Gerhard Roiss abszurdnak és minden alapot nélkülözőnek nevezte az eljárást.
MTI