A Federal Reserve 50 bázisponttal 3 százalékra csökkentette az irányadónak tekintett overnight hitelkamatot. Kommentárjában a Fed közölte, hogy az infláció esetleges erősödésénél nagyobb veszélyt jelent az amerikai gazdaság további gyengülése, így az intézmény készen áll a további kamatmérséklésre.
Az ECB 50 bázispontos kamatcsökkentés mellett döntött, vagyis 4,25-ről 3,75 százalékra mérsékelte az eurózóna irányadó kamatlábát.
Az amerikai indexek egytől egyig súlyos veszteségeket könyvelhettek el. A Dow Jones Industrial Average a legfontosabb 30 cég mutatója történetének legsúlyosabb pontbeli veszteségével 685 pontos (7,1%-os) eséssel zárt. Hasonló esés volt az elektronikus piacon a Nasdaqon is 116 ponttal (6,8%-kal) zárt az egy héttel ezelőtti utolsó kereskedési naphoz képest alacsonyabban. Érdekes adat, hogy a mai eladási hullám hatására a részvény piacon forgó cégek értéke 590 milliárd dollárral csökkent.
A szakemberek szerint egyértelműen az érzelmek határozzák meg a piacot. Az igazán nagy szakadások természetesen a légitársaságok piacán volt. A támadásban érintett cégek részvényein csúnyán elverték a befektetők a port. Az American Airlines 39, míg a United Airlines 43 százalékot veszített értékéből.
Határozott eladói piac volt a jellemző, mindenki inkább biztos instrumentumokba teszi a pénzét. Brókerek nyilatkozata szerint egyenlőre nincs pánik, de ha tartósnak bizonyul a negatív trend az viszont komoly aggodalomra adhat okot, mivel a csökkenő lakossági vagyon tovább rontaná a fogyasztási adatokat. A következő napokban mindenki bizonytalan piacot vár, és óvatosságra int, figyelve azért a jó vételi lehetőségekre.
Nem segítettek a kamatcsökkentések
A piacokat támogatandó két nagy központi bank az amerikai Fed és az Európai Központi Bank (ECB) is csökkentette ma a kamatait. Ez sem segített azonban a tőzsdéken.