A turisztikai szektor Svájcban, Ausztriában és Németországban a legversenyképesebb - állapítja meg a WEF. Magyarország térségünkből megelőzi Lengyelországot és Szlovéniát, de elmarad Cseh-, Horvátország és Szlovákia mögött. A jelentés készítői 13 tényező szerint rangsorolták az országokat, ezek a szabályozási keretek, az üzleti környezet és infrastruktúra, illetve az emberi, kulturális és természeti erőforrások köré csoportosíthatók.
Svájc turizmusának a jelentés szerint nincs gyenge pontja: környezetvédelmi előírásai a legszigorúbbak és a leghatékonyabbak között vannak a világon, infrastruktúrája szintén a legjobbak közé tartozik, a kiváló turisztikai szakemberekről pedig világszerte elismert szállodaimenedzsment-iskolái gondoskodnak. Kis méretéhez képest jelentős számú, hat világörökségi helyszínnel büszkélkedhet.
Bár Franciaország a világ első számú turistacélpontja, a versenyképességi listán csak a 12. helyet szerezte meg. Rossz minősítést kapott az ágazat szabályozása, de a WEF szerint még ennél is nagyobb problémát jelent a franciák általános ellenszenve a külföldi látogatókkal szemben: a turisták fogadtatásának területén az ország a 96. helyet érdemelte ki.
Francia- és Magyarország nem csak ebben hasonlítanak. Mindkét országra igaz az is, hogy turizmusa az áraival sem igen versenyezhet: itt Magyarország a 97., Franciaország pedig a 118. helyet csípte meg (igaz, ebből a szempontból Svájc is csak a 115.). Magyarországon az ágazat az összesített versenyképességének megfelelő gazdaságpolitikai prioritást élvez (a listán a 39.), az erősségek közé tartozik viszont a szabályozás (a 25. legjobb) és az egészségügyi, higiéniai viszonyok (12.), olvashatjuk a Világgazdaságban.