A virtuális csapatmunkát az internet, a globális piacok és a vállalatok között élesedő, időalapú verseny hívta életre. A munkavégzés, illetve a munkaszervezés e módja nem tévesztendő össze a klasszikus távmunkával: a résztvevők nem egyszerűen otthonról "bedolgozók", hanem a közös cél érdekében ki-ki önállóan végzi a teendőit, és felelős a saját területéért. A virtuális csapatokban olyan szakemberek tevékenykednek, akik időbeli, térbeli és szervezeti határokat átlépve munkálkodnak egy-egy projekten úgy, hogy elektronikus úton állnak kapcsolatban egymással. Így a hagyományos csapatmunka még hatékonyabbá válik.
[ajanlo=143][igazitas=left/]A telefon- és videokonferenciák mellett legtöbbször a céges intraneten alakítanak ki fórumot, ahová megadott időben rendszeresen bejelentkezve a csoport tagjai beszámolhatnak a munka állásáról és megvitathatják a problémákat. A szervezetnek a virtuális csapatok kialakításával módja van a legmegfelelőbb szakemberek alkalmazására és kreativitásuk kihasználására földrajzi elhelyezkedésüktől függetlenül. Munkavállalóik pedig értékelik a rugalmasságot és a szabadságot, ami ezzel a munkaformával jár.
Mindazonáltal a cégek ügyelnek arra, hogy a projekt vezetője a virtuális csapatmunkába bevont dolgozó közvetlen, helyi főnökével is megállapodjon arról, hogy a projekt ideje alatt ne terheljék más feladatok. A virtuális csapatok alkalmazásával megspórolhatóak a költözködések, a gyakori többnapos konferenciák, a workshopok költségei és az utazás miatt kieső munkaidő. Egyre jellemzőbb, hogy a nagy cégek a 24 órás ciklusú működés felé mozdulnak el.
Leginkább az irodai, a szellemi, és a ritka, különleges tudást és kreativitást igénylő munkák elvégzésére hasznos virtuális csapatot toborozni. Tipikus alkalmazási területnek számít a kutatás-fejlesztés, különösen a szoftver- vagy például az e-learning tananyagfejlesztés, de eredményesen alkalmazható a tanácsadói és marketingterületen, az értékesítés ösztönzésében, az elemző munkakörökben, vállalati átszervezéseknél, stratégiaváltásnál és új termék bevezetésének előkészítésekor, olvasható a Népszabadságban.
Nem távmunkások a láthatatlan kollégák
Egyre több multinacionális vállalat aknázza ki a huszonnégy órás működésben rejlő költségcsökkentési lehetőségeket: a globális kommunikációs hálózatokat kihasználva virtuális csapatok munkájára támaszkodnak, írja a Népszabadság.