Az elmúlt öt évben a munkahelyek 90 százalékánál növekedett a munkavégzés intenzitása és a dolgozókra nehezedő nyomás, derül a német Gazdaságtudományi és Szociológiai Intézet (WSI) hétfőn közzétett tanulmányából. A WSI felmérése során több, mint ezer üzemi tanács és személyzeti osztály illetékesét kérdezte meg.
Az eredmény szerint a megkérdezett cégeknek csupán mintegy fele, a kisvállalatoknak pedig mindössze egyharmada mérte fel hivatalosan, mekkora veszélyt jelent a dolgozók egészségére a fokozott munkahelyi terhelés. A többi társaság annak ellenére elmulasztotta megtenni ezt, hogy a törvény már nyolc éve előírja annak elvégzését, írja a Der Spiegel.
A végül elkészült tanulmányoknak csupán negyede foglalkozott a pszichikai terheléssel, holott a törvény szerint ezt is figyelembe kellett volna venni. Ráadásul a felmérést elkészítő cégeknek csupán harmada vont le abból következtetéseket a gyakorlatban is, azaz változtatott a körülményeken az abban javasolt módon.
A WSI szerint a vállalatoknak csupán alig hatoda (16 százalék) rendelkezett üzemi szintű, megelőző egészségpolitikai elképzelésekkel, azaz a cégek általában kis jelentőséget tulajdonítottak ezeknek. Az elemzők szerint ennek oka az, hogy semelyik cég nem akarta felvállalni az azzal járó költségeket.
Mint azt a Menedzsment Fórum korábban megírta, Magyarországon az ellenőrzött munkaadók 85 százaléka rendelkezett az idei év elején a munkahely munkabiztonsági, munkaegészségügyi kockázatértékelésével, derült ki az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség tanulmányából.
(Menedzsment Fórum)
Nem törődnek eléggé a dolgozók egészségével a német munkaadók
A német munkahelyeken az elmúlt években nőtt az alkalmazottakra háruló felelősség, a munka és ezzel együtt a stressz is. A munkaadók jelentős része mégsem végezte el a törvény által is előírt felmérést a dolgozók terhelhetőségéről.