A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerda reggeli közlése szerint 4,127 millió foglalkoztatott volt a 15-74 éves korosztályban júliusban. Ez az előző évi állapotot 163,8 ezer fővel haladja meg, viszont a júniusi szintnél mindössze 1800-zal jelent több dolgozót Magyarországon.
Bár a közmunka éves bázison segítette a látványos bővülést, a havi változáshoz nem tudott hozzájárulni, amiből arra lehet első körben következtetni, hogy a közfoglalkoztatás a hetedik hónapban a júniusi szinten stagnált. Azaz közel 150 ezren lehettek. (A közfoglalkoztatási létszámokat a keresetek statisztika részeként közli a KSH, melyek mindig a vonatkozó hónapot követő második hó közepén jelennek meg.)
Utoljára egyébként ennyire gyenge (mindössze 1000 fős) havi növekedést a foglalkoztatottság esetén 2010 októberében láthattunk, ám ezt ekkor minden bizonnyal a munkaerőpiac sajátosságai eredményezték. Ősszel ugyanis már a szezonális munkalehetőségek kifutásával jóval kevesebb munkaerőigény jelentkezik a piacon. Ezzel szemben az év hetedik hónapjai a korábbi években rendre 30 ezer feletti havi növekedést mutattak.
A foglalkoztatási ráta ezzel párhuzamosan szintén csak minimálisan, 54,2-ről 54,3 százalékra emelkedett.
A munkanélküliek számában sem volt hatalmas változás, hiszen a 354,1 ezer fő mindössze 4800-zal kevesebb a júniusinál, viszont az egy évvel korábbi állapotnál 91 ezer fővel alacsonyabb létszámot jelent.
A júliusra közölt létszám így továbbra is hatéves mélyponton "stagnál", hiszen utoljára ennél kevesebben 2008 novemberében voltak. A munkanélküliségi ráta viszont enyhén tovább mérséklődött: a júniusi 8-ról 7,9 százalékra.
A fiatalok munkaerőpiaci helyzete azonban az elmúlt két hónap adatai alapján ismét romlott, hiszen míg májusban még 61 ezer 15 és 24 év közötti volt állás nélkül, addig a hetedik hónapra 68 ezer munkanélküli volt a korcsoportban. Bár azt sem szabad elfelejteni, hogy ez a tendencia a korábbi években is megfigyelhető volt, hiszen a tanulmányok végeztével sok pályakezdő kerül a munkaerőpiacra, akik egy része nem tud rövid időn belül munkát találni.
A fiatalok munkanélküliségi rátája a júniusi 20-ról így 21 százalékra emelkedett, ám ez még mindig jóval alacsonyabb az egy évvel korábbi 27,8 százalékos rátánál.
mfor.hu