Bár Németország és Ausztria nem nyitotta meg munkapiacát Magyarország előtt, a kinti munkavállalást kétoldalú államközi egyezmények segítik. Az osztrák határ menti ingázói kvótát (ez hat hónapos időtartamra, enyhe feltételekkel, akár szakképzettség vagy életkorhatár nélkül, de csak a Vas, Zala és Győr-Moson-Sopron megyei lakosok részére szól) 2250 ember veheti igénybe, a szigorúbb feltételekkel megfogalmazott gyakornoki egyezmény pedig 1800 vendégmunkás belépését teszi lehetővé, legfeljebb 50 hétre - utóbbit azonban mindössze 60-70 százalékban használják ki a magyarok.
Németországba - szintén kormányközi egyezmény alapján - kétezer munkavállaló mehetne, ám Magyarország a tapasztalatok szerint ezt a keretet sem tölti ki. A német, osztrák hiányszakmák között elsősorban a vendéglátóiparhoz köthető munkakörök szerepelnek, de henteseket is várnak.
A napilap információi szerint a két ország szívesen kihúzná azt a hét évet, amíg az EU szabályozása értelmében nem kötelesek a teljes munkapiaci nyitásra, ám erre aligha lesz lehetőségük, hiszen az ötödik év elteltével bizonyítaniuk kell, hogy a beáramló magyar munkások komoly zavart okoznak belső piacaikon - mindezt úgy, hogy évente többször is munkaerő-toborzó kampányokat folytatnak Magyarországon.
Jelenleg a magyar munkavállalók előtt - Liechtenstein és Norvégia kivételével - minden uniós és a közösséghez társult állam munkapiaca többé-kevésbé nyitva áll, számolt be a Napi Gazdaság.