3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem hoz majd komoly változást a nyugatra vándorló magyar munkaerő arányában az, hogy - bár erről Magyarország hivatalos értesítést egyelőre nem kapott - Hollandia május elsejével megnyitja előttünk munkapiacát. A magyarok az osztrák, német piacban rejlő lehetőségeket sem használják ki, mert a románokkal együtt ennél is nyugatabbra vágynak, értesült a Napi Gazdaság.

Hollandia Nagy-Britanniával, Írországgal, Németországgal vagy Ausztriával ellentétben nem tipikus célország - közölte Kovács Géza, a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal nemzetközi és migrációs főosztályának vezetője. A várható nyitáshoz valószínűleg az is hozzájárult, hogy Nagy-Britannia korábban deklarálta: az, hogy beengedték a kelet-európaiakat, nemhogy ártott volna, kifejezetten jót tett a gazdaságának - teszi hozzá a a szakember. A legnagyobb Benelux államban egyébként leginkább építő-, fém- és vendéglátó-ipari munkásokból van hiány, az országban összesen mintegy 66 ezer álláshely betöltetlen.

Bár Németország és Ausztria nem nyitotta meg munkapiacát Magyarország előtt, a kinti munkavállalást kétoldalú államközi egyezmények segítik. Az osztrák határ menti ingázói kvótát (ez hat hónapos időtartamra, enyhe feltételekkel, akár szakképzettség vagy életkorhatár nélkül, de csak a Vas, Zala és Győr-Moson-Sopron megyei lakosok részére szól) 2250 ember veheti igénybe, a szigorúbb feltételekkel megfogalmazott gyakornoki egyezmény pedig 1800 vendégmunkás belépését teszi lehetővé, legfeljebb 50 hétre - utóbbit azonban mindössze 60-70 százalékban használják ki a magyarok.

Németországba - szintén kormányközi egyezmény alapján - kétezer munkavállaló mehetne, ám Magyarország a tapasztalatok szerint ezt a keretet sem tölti ki. A német, osztrák hiányszakmák között elsősorban a vendéglátóiparhoz köthető munkakörök szerepelnek, de henteseket is várnak.

A napilap információi szerint a két ország szívesen kihúzná azt a hét évet, amíg az EU szabályozása értelmében nem kötelesek a teljes munkapiaci nyitásra, ám erre aligha lesz lehetőségük, hiszen az ötödik év elteltével bizonyítaniuk kell, hogy a beáramló magyar munkások komoly zavart okoznak belső piacaikon - mindezt úgy, hogy évente többször is munkaerő-toborzó kampányokat folytatnak Magyarországon.

Jelenleg a magyar munkavállalók előtt - Liechtenstein és Norvégia kivételével - minden uniós és a közösséghez társult állam munkapiaca többé-kevésbé nyitva áll, számolt be a Napi Gazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!