2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Folytatódik a vita Németországban az új kormány egyik fő ígérete, a minimálbér bevezetése körül. Szerdán a munkaadók érdekképviselete kivételeket és az intézmény lépcsőzetes bevezetését szorgalmazta, a szakszervezetek pedig az egységesen kötelező minimálbér mellett álltak ki.

Az országos szakszervezeti szövetség (DGB) elnöke, Michael Sommer egy  interjúban kiemelte, hogy a szakszervezetek 2015-től szigorúan felügyelik majd az óránkénti 8,5 eurós minimálbérre valamennyi ágazatban egyformán érvényes szabályok betartását. "Ezt azoknak a piszok munkaadóknak is tudniuk kell, akik még mindig azt hiszik, hogy megkerülhetik az előírásokat" - fogalmazott a szakszervezeti vezető.

Ingo Kramer, a munkaadói szövetségek országos szervezetének (BDA) elnöke szerint viszont "differenciálni kell, kivételekre van szükség, és el kell készíteni a minimálbér fokozatos bevezetését szabályozó terveket", különben nem a foglalkoztatottság emelkedik tovább Németországban, hanem a munkanélküliség.

Különösen az ország keleti részén, a volt NDK területén okozhat gondot a kötelező minimálbér. "Ha valamennyi munkavállalónak meg kell adni a 8,5 eurós minimálbért, akkor nemigen talál majd munkát, aki még sohasem dolgozott vagy hosszú ideje munkanélküli, és nagyon nehezen szereznek állást az alacsony képzettségűeknek és az iskolai végzettség nélküli fiatalok is" - mutatott rá Kramer.

A minimálbér bevezetését a szociáldemokrata párt (SPD) nyomására vették fel a koalíciós szerződésbe. Ennek alapján a minimálbér 2015-től lesz kötelező, de a 2017-ig még érvényben lehetnek alacsonyabb bérekről szóló megállapodások. Ezzel a DGB is egyetért.

Az ügy a koalíciót is megosztja, éppen a minimálbér körül alakult ki a csupán nyolc napja hivatalban lévő nagykoalíciós kormány első belső konfliktusa. A bajor konzervatív CSU szerint ki kell vonni a minimálbérre vonatkozó szabályok hatálya alól a minijob nevű munkavállalási formában - havonta legfeljebb 450 eurós fizetésért - dolgozókat, a gyakornokokat, a szezonális munkásokat és a nyugdíj mellett munkát vállaló időseket is. Az SPD elutasítja a kivételeket, a párt szerint 2017. január 1-je után senkinek sem szabad óránként 8,5 eurónál kisebb bért fizetni Németországban.

Jelenleg a német munkavállalók nagyjából 17 százaléka keres kevesebbet óránként bruttó 8,5 eurónál. A volt NDK területén minden negyedik munkavállaló órabére elmarad ettől az értéktől.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!