3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Pénteken jelentette be a Google, hogy 130 millió font (53,5 milliárd forint) adót fog a brit költségvetésbe befizetni. Az IT cég nem az egyetlen, amely adófizetésben állapodott meg valamely ország hatóságával.

A Google pénteken jelentette be, hogy 130 millió font (53,5 milliárd forint) adót fog fizetni Nagy-Britanniában. A lépés abból a szempontból meglepő volt, hogy hosszú ideje próbált a vállalat az adófizetési kötelezettség alól kibújni, annak ellenére, hogy komoly nyomás nehezedett a cégre. A Google – több más hasonló multinacionális óriáshoz hasonlóan – nem fizetett adót, illetve időnként olyan bevallásokat tett, amely miatt támadható volt. 2013-ban például kiderült, hogy több száz értékesítési munkatársa volt a cégnek Nagy-Britanniában. A cég ezzel szemben korábban azt állította, hogy nem folytat értékesítést az országban, így ugyanis elkerülhető lett volna az adófizetés.

A Google és a brit adóhivatal közötti megegyezésre reagálva mind a politikusok, mind az üzleti életben érintettek finoman fogalmazva is kedvezőnek találják az összeget a vállalat szemszögéből. Az ellenzéki Munkáspárt szerint az adóhivatalnak közzé kellene tenni az adószámítás részleteit. A párt közleménye szerint a brit reklámpiaci súlyához képest 10 évre ez a 130 millió font nagyon kevésnek tűnik. A parlament egyik tagja, Meg Hillier a Twitteren is megerősítette, hogy további információkat kellene közzétenni az ügyletről.

A Google és a britek közötti alku nem egyedülálló, az utóbbi hónapokban több olyan vállalat is egyezségre jutott különböző országok adóhivatalaival, amelyek igyekeznek minden fillér adófizetést megspórolni. A CNN beszámolója szerint a McDonald’s például decemberben állapodott meg az EU-val, így a vállalat a luxembourgi és az amerikai adóhivatalnak is fog valamennyit fizetni. A legnagyobb adókerülőnek tartott vállalat, az Apple pedig Olaszországban vállalata 318 millió euró adó befizetését. Hasonló lépésre kényszerítenék az uniós hatóságok a Starbucksot és a Fiat Chryslert, ezeknek a cégeknek Luxembourgban és Hollandiában kell pótolni az adókötelezettségüket.

Más kérdés, hogy az elemzők úgy látják, hogy ezek az összegek még a jéghegy csúcsának sem igazán tekinthetők, hiszen az összességében 1-2 millió dollárnyi pótlólagos adófizetéssel szemben év 240 milliárd dollár összegű adókerülés áll. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a vállalatok legális kiskapukat használnak ki, amelyek az egyes államok eltérő szabályozásából, illetve abból adódnak, hogy nagyon kevés olyan együttműködés van az országok között, amely az adóelkerülést és a hatékonyabb beszedést támogatná.

Ezek hiányában leginkább kommunikációs eszközökre tudnak támaszkodni az egyes országok, így gyakorolva nyomást a vállalatokra. Ilyen módszert alkalmazott az ausztrál adóhivatal (ATO) is, amely tavaly év végén nyilvánosságra hozta azoknak a nagyobb vállalatoknak a listáját, amelyek alig vagy egyáltalán nem fizettek adót Ausztráliában megszerzett jövedelmük után. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!