Beck György, aki 17 évet dolgozott az IVSZ elnökségében, elmondta, hogy a távközlési szektor rendkívüli fejlődésen ment keresztül az időszakban, nem is meglepő, hogy önálló tagozatot kapott az IVSZ-en belül. A számokat nézve a fejlődés tényleg elépesztő mértékű: míg a rendszerváltáskor 100 lakosra csupán 10 beszédcélú hozzáférés jutott, addig mára ez a szám a 15-szörösére, 150-re emelkedett.
Hazánkban a vonalas telefonok és a mobil közti váltás akkor következett be, amikor még a vezetékes vonalak sem épültek ki az összes háztartásban, így a technológiaváltás is gyorsabban mehetett végbe. A távközlési szektor rendkívül komoly szerepet játszik a hazai gazdaságban, elsősorban magas hozzáadott értékének köszönhetően. Míg a szektor a GDP csupán 1,7 százalékát állítja elő, a magyar bruttó hozzáadott érték több mint 4 százalékáért felel.
Hasonlóan fontos szerepet játszik az iparág a beruházások terén is, derül ki a kutatásból, melyet már az új vezető Kövesi Gabriella ismertetett. A távközlési szolgáltatók évente árbevételük 10-12 százalékát fordítják beruházásokra, szemben a nemzetgazdaság 5 százalékos átlagával, ráadásul ezek a beruházások az országban maradnak. A szektort érintő különadók természetesen negatív hatással lehetnek a beruházási kedvre a jövőben.
Bár a szektor közvetlenül csupán 17-18 ezer ember foglalkoztatásáért felel, a beszállítók és a beruházások figyelembe vételével több tízezer ember számára teremt munkát. Emellett fontos körülmény az is, hogy az iparág a magyar átlagnál nagyobb mértékben tesz eleget bejelentési kötelezettségeinek és már a különadó nélkül is jelentős mennyiségű adót fizet.
Mivel mára mind az EU, mind Magyarország elismeri, hogy a digitális infrastruktúra kiépítése és folyamatos fejlesztése kulcsfontosságú a gazdaság szempontjából, ezért további lehetőségek nyílhatnak meg. A frekvenciarendelet kapcsán Kövesi elmondta, hogy szervezetük üdvözli a kormány lépését a már kiosztott frekvenciák díjainak befagyasztásáról, ám ennél többre van szükség.
Az EU-s szabályozás tegnap életbe lépett változásaival kapcsolatban elmondta, hogy a kormány azt csupán két napja küldte meg számukra véleményezésre, és figyelembe véve, hogy a határidő tegnap lejárt, az utólagos, ám rohammunkában elvégzett törvénykezés félő, hogy nem a legoptimálisabb eredményeket fogja hozni. A szabályozás terén azonban a kiszámítható üzleti környezet megteremtése is nagy előelépést jelentene, mondta a szektor adóterheit mintegy negyedével növelő különadóra utalva.
A szektor fontos szerept játszik tehát a nemzetgazdaságban, ám kérdéses, hogy képes lesz-e eleget tenni az információs társadalom alap infrastruktúrájának létrehozásában. Ehhez kormányzati szempontból a digitális írástudatlanság felszámolása, és a beruházási környezet vonzóbbá és kiszámíthatóbbá tételére lenne szükség.
Kosztolányi Bálint
mfor.hu