A multinacionális társaságok mindaddig folytatják a különböző vállalatai tevékenységek olcsóbb országokba történő kiszervezését, amíg az ezekből fakadó költségek ki nem egyenlítődnek - vonta le a közgazdaságilag logikus következtetést az ENSZ most közzétett tanulmánya.
Az ENSZ szakosított gazdasági szerve, az UNCTAD által végzet felmérés a világszerte mind jelentősebbé váló outsourcing trendeket vizsgálva megállapította, hogy az elmaradottabb államok csak - elsősorban a képzettséget tekintve - megfelelő felkészültséggel számíthatnak a külföldi működőtőke ilyen típusára.
A világszervezet szakemberei szerint az elmúlt időszakban felerősödő kiszervezési hullám még csak a kezdeti stádiumban van, és további növekedés várható. Az 1000 legnagyobb vállalat 70 százaléka még nem tett ilyen irányú lépéseket, ám a következő években a piaci verseny és a költséghatékonyabb gazdálkodás őket is rákényszeríti az outsourcingra - vélik az elemzés készítői. Ennek következtében a 2002-es évi 1,3 milliárd dollárnyi ilyen típusú befektetési állomány 2007-re 24 milliárd dollárt tehet ki.
Az UNCTAD szakértői nem osztják ugyanakkor azt az általánosan elterjedt nézetet, hogy az outsourcing a fejlett országokból a fejlődők felé történik. Az elemzés szerint Indián kívül kevés szegény ország fog a kihelyezésekből profitálni, sokkal inkább a gazdag országokon belüli újraelosztás várható. Az ENSZ szakértői szerint a legnagyobb nyertes így Írország, Kanada és Izrael lehet.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
A kis cégek is kihelyeznek
570 milliárd dolláros lesz az IT-szolgáltatások piaca
Magyarország sokat nyerhet a kiszervezéseken
Nincs visszaút a kiszervezések trendjében
A multinacionális társaságok mindaddig folytatják a különböző vállalatai tevékenységek olcsóbb országokba történő kiszervezését, amíg az ezekből fakadó költségek ki nem egyenlítődnek – vonta le a közgazdaságilag logikus következtetést az ENSZ most közzétett tanulmánya.