További változás, hogy a csatlakozás során rengeteg új szabály lépett életbe. Emellett bizonyos termékek ára - mint például a telefonszolgáltatásoké - jelentősen csökkent, az ingatlanoké viszont emelkedett. Magyarország előnye, hogy az egyes célkitűzésbe tartozik, míg Ausztria számos területe nem volt jogosult semmilyen uniós támogatásra. Emellett véget ér a szociális, nem kizárólag racionális gazdasági alapokon létrejött foglalkoztatás is.
Összességében tehát az EU még a látszólag helyi piacra termelő vállalkozások számára is komoly változást hoz. Még egy pékség is kénytelen lesz technológiai váltást végrehajtani, ha meg szeretné őrizni termelékenységét. Erre egyébként a rendkívül szigorú előírások is rákényszerítik. Ez elbocsátásokkal is jár majd, mint ahogy az egyszemélyes (kényszer)vállalkozások száma is radikálisan csökkeni fog, jósolta az osztrák vállalkozó.
Magyarországon - Ausztriával ellentétben - még messze nem telített a piac, és komoly vásárlói igények vannak. Magyarország most ott tart, mint Ausztria körülbelül a 60-as években. Itt minden annyiba kerül, vagy még drágább, mint Ausztriában. Az egyetlen, amiért kevesebbet kell fizetni, az a munkaerő. Igaz, rövid időn belül ez is drágulni fog majd.
A csatlakozás első körben a fogyasztóknak kedvez majd. Néhány év múlva, amikor az EU-s pénzek elosztásának gépezete már olajozottabban működik majd, a vállalkozások helyzete is javulni fog.
Az uniós piac tisztítótűz lesz a magyar vállalkozói szektor számára. A túléléshez két dolog szükséges: az angol nyelv tárgyalási szintű ismerete, és a költséghatékony gazdálkodás, mondta összegzésül Häusler.
(Menedzsment Fórum)
Nyelvismeret és költséghatékonyság kell a hazai kkv-k túléléséhez
Az unióssá bővült piacon a magyar kkv-k közül csak azok maradnak életben, amelyek felnőnek a versenyhez és racionalizálják működésüket, osztotta meg egy budapesti rendezvényen az osztrák EU-csatlakozás tanulságait magyar kollégáival egy helyi vállalkozó.