A bank húsz év után 2014-ben először volt veszteséges, 38,7 milliárd forint deficittel zárt adózás után. A Budapest Bank tavaly június közepén került állami tulajdonba, miután az Magyar Fejlesztési Bank csoporthoz tartozó Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. kifizette a bank 100 százalékos üzletrészének ellenértékét, 700 millió dollárt a General Electric Capital Groupnak. Az elért növekedés mellett a javuló céltartalék-képzésnek, valamint egyszeri eredményjavító tételeknek is köszönhető a tavalyi eredmény.
A bankcsoport a deviza jelzálog- és autóhitel elszámolás miatt bekövetkezett állománycsökkenés következtében jelentős összegű értékvesztést szabadított fel még az első félévben, ami 4,7 milliárd forinttal növelte a bank eredményét.
Zolnai György, a hitelintézet vezérigazgatója a csütörtöki sajtótájékoztatón elmondta, a mérlegfőösszeg tavaly 7,8 százalékkal, 965 milliárd forintra nőtt az egy évvel korábbihoz képest, ami a kulcsterületeken elért növekedés mellett elsősorban a látra szóló vállalati és lakossági betétállomány növekedésének tudható be.
A vezérigazgató hangsúlyozta: a Budapest Bank a tulajdonosváltás nyomán visszafizette a korábbi tulajdonos GE-től kapott forrásokat, az autóhitelek forintosításával pedig szinte teljes mértékben megszüntette devizakitettségét. A bank működési költségei 0,6 százalékkal, 38,4 milliárd forintra csökkentek az előző évhez képest.
A bankcsoport bruttó lakossági hitelállománya - elsősorban a deviza jelzálog- és autóhitel elszámolás miatt - 14 százalékkal, 324,4 milliárd forintra csökkent az előző év azonos időszakához képest, ezen belül az autóhitel portfólió 14, a jelzáloghitelek állománya 16, százalékkal zsugorodott. A bank 25 százalékkal növelte az új jelzáloghitelek és 15 százalékkal az új autóhitelek kihelyezését.
Zolnai György kérdésre elmondta, hogy a bankcsoport nemteljesítő hiteleinek aránya 28 százalék, ami 2014-hez képest pici javulás, de még mindig jóval a 18 százalékos piaci átlagon felül van. A vezérigazgató a magasabb arányt azzal indokolta, hogy a bankcsoport nem adta el ezeket a hiteleit. Nem tartja viszont kizártnak, hogy MARK Zrt.-nek eladnak egy csomagot, de úgy vélte, a bank megfelelő kapacitással rendelkezik a nemteljesítő hitelek kezelésére.
Zolnai György elmondta azt is, hogy a korábbi évekhez hasonlóan idén is 10 milliárd forintos nyereséggel tervez a bankcsoport.
Tóth Viktor, a vállalati üzletág vezetője elmondta, a 451 milliárd forintos vállalati hitelállományon belül a kisvállalati hitelállomány 5,5 százalékkal, 184 milliárd forintra, a mikrovállalati hitelállomány pedig 14 százalékkal, 18,7 milliárd forintra emelkedett.
A BB az MNB növekedési hitelprogramjának második szakaszában összesen 150 milliárd forintot - a teljes piaci volumen 10 százalékát - helyezte ki a múlt évvégéig - tette hozzá.
Németh Lászlóné, a Miniszterelnökség államtitkára hangsúlyozta: a Budapest Bank az állami tulajdonlás első évében nemcsak megtartotta eredményes működését, hanem jelentősen megerősítette helyzetét. A bankcsoport olyan gazdaságpolitikai célok hatékony megvalósításában segít, mint a kkv-k hitelezése, az otthonteremtési támogatás eljuttatása a családokhoz, az állami földhitel közvetítése - közölte.
MTI