5p

A MNV honlapján kilenc szerződésben követhető végig, hogyan privatizálták, építették le 1995 és 97 között az ajkai Hungalu Magyar Alumíniumipari Rt-t. Csak a névértéket és a kifizetett összeget nézve a legnagyobb "fogást" az Inotai Alumínium Kft érte el, amely az Ajkai Alumíniumipari Kft. 90 százalékos, 1,591 milliárd forintos üzletrészéhez 10, azaz tíz millióért jutott hozzá. Hungalu, Altus, MAL, MOTIM - privatizációs szerződések a 90-es évekből.

A közlemény szerint az MNV a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló, valamint az állami vagyonról szóló törvényben foglaltak alapján a nyilvánosság számára hozzáférhetővé teszi a bauxitbányászathoz, timföldgyártáshoz, alumíniumiparhoz kötődő vállalatok privatizációja során az állami tulajdonban álló vállalatok társasági részesedéseinek értékesítésére vonatkozó szerződések másolatait. Ezzel a közelmúltban kézhez vett, ez irányú megkereséseknek is eleget tesz az MNV - áll a közleményben.

A honlapon lévő adatok alapján az első szerződés szerint 1995-ben a Hungalu Magyar Alumíniumipari Rt. (Hungalu) 46 millió forintért adta el a Balassagyarmati Fémipari Kft.-ben lévő, 287 millió forintos névértékű üzletrészét az Altus Befektetési és Vagyonkezelő Rt.-nek (Altus, Gyurcsány Ferenc érdekeltség) és a Tíz-M Szervezési, Vagyonkezelési és Szolgáltató Kft.-nek. A szerződés melléklete egy kölcsönszerződés, amellyel a Hungalu 50 millió forintot kölcsönad az általa értékesített Balassagyarmati Fémipari Kft.-nek.

Szintén 50 millió forintos, a Metalucon Fémszerkezeteket Gyártó és Forgalmazó Kft. részére a Hungalu-tól adott kölcsönről tanúskodó kölcsönszerződés egészíti ki az 1995-ben kötött második szerződést. Ebben a Hungalu a 221,33 millió forintos törzstőkéjű Metalucon Fémszerkezeteket Gyártó és Forgalmazó Kft.-jét az MMB Finance Befektető és Kereskedelmi Kft. vásárolta meg, 33 millió forintért.

A harmadik, ugyancsak 1995-ös szerződés arról szól, hogy a Hungalu az Altusnak és a GPS Vagyonkezelő és Gazdasági Tanácsadó Kft.-nek adta el a Magyaróvári Timföld és Műkorund Kft. törzstőkéjének 90 százalékát kitevő üzletrészét fele-fele arányban. Az összesen 987,98 millió forintos névértékű üzletrészekért a vevők összesen 705 millió forintot fizettek.

A szintén 1995-ben kötött negyedik szerződés szerint a Hungalu a Magyar Alumínium Kft.-nek értékesítette nyilvános, egyfordulós pályázat nyomán az Inotai Alumínium Kft. törzstőkéjének 90 százalékát kitevő üzletrészét, a szóban forgó társaság törzstőkéje 1 milliárd forint volt. A vevő a 901,95 millió forintos névértékű üzletrészért 360 millió forintot fizetett.

Az ötödik, 1996-ban kötött szerződés alapján a Hungalu az Almásfüzitői Timföld Kft. törzstőkéjének 90 százalékát kitevő üzletrészét adta el a Hungalumina Vagyonhasznosító és Kereskedelmi Kft.-nek. Az Almásfüzitői Timföld Kft. törzstőkéje 2,071 milliárd forint volt, a társaság törzstőkéjének 90 százalékát kitevő, 1,864 milliárd forintos üzletrészhez a vevő 100 millió forintot fizetett, figyelemmel kötelezettségvállalásaira és a csaknem teljes mértékben megvásárolt társaság helyzetére, amit jól ismert, mivel a társaság timföldüzemének és teljes eszközparkjának bérlője, illetve működtetője volt.

Az 1996-os, hatodik szerződésben a Hungalu a Fak-Top Kft.-nek, a Magyar Alumínium Kft.-nek, a Magyaróvári Timföld és Műkorund Rt.-nek, valamint a Metalservice Rt.-nek adta el a Bakonyi Bauxitbánya Kft. törzstőkéjének 72 százalékát zártkörű, egyfordulós pályázat nyomán. Az egyes pályázók csak a társaság 18-18 százalékát kitevő üzletrészt vásárolhattak meg. A Bakonyi Bauxitbánya Kft. törzstőkéje 1,554 milliárd forint volt. A 72 százalékos, 1,119 milliárd forintos üzletrészt 18-18 százalékos arányban négy, 279,3 millió forintos részre osztották meg, ezekhez a 18 százalékos üzletrészekhez a vevők egyenként 18 millió forintért jutottak hozzá.

Az ugyancsak 1996-ban megkötött hetedik szerződésben a Hungalu a Magyar Alumínium Kft.-nek adja el a Köbal Kőbányai Könnyűfémmű Kft. törzstőkéjének 90 százalékát nyilvános, egyfordulós pályázat után. A Köbal törzstőkéje 897,64 millió forint volt, 90 százaléka 807,88 millió forint. Ezért az üzletrészért a vevő 450 millió forintot fizetett.

Az 1997-ben kötött, nyolcadik szerződéssel a Hungalu a Magyar Alumínium Rt.-nek (MAL) és a Magyaróvári Timföld és Műkorund Rt.-nek (MOTIM) adta el a Hungalu Kereskedelmi Kft.-t, amelynek törzstőkéje 1,3 milliárd forint volt. Az eladó a szerződésben megosztotta a társaság 100 százalékos tulajdonában lévő üzletrészét egy 5, egy 57 és egy 38 százalékos üzletrészre. A törzstőke 57 százalékát kitevő, 743,7 millió forint névértékű üzletrészt a MAL, a 38 százalékos, 495,8 milliós névértékű részt a MOTIM vásárolta meg - összesen 200 millió forintért. A vevők egymás között a vételárfizetést a MAL 60, a MOTIM 40 százalékos fizetési arányában osztották meg.

A kilencedik, 1997-ben kötött szerződés az utolsó, amelyet az alumíniumipari privatizáció kapcsán feltett honlapjára az MNV. Ennek alapján a Hungalu az 1,768 milliárd forint törzstőkéjű Ajkai Alumíniumipari Kft. 90 százalékát adta el nyilvános pályázat után az Inotai Alumínium Kft.-nek. Az értékesített üzletrész névértéke 1,591 milliárd forint volt, ehhez a vevő potom 10 millió forintért jutott hozzá. A szerződésben "bánatpénz" is szerepel, amelyet a vevő a pályázat benyújtásával már kifizetett, így a bánatpénz összegének kifizetésével a vételárat a szerződésben kifizetettnek nyilvánították.

Az eladott társaságok töredék tulajdonhányadát a dolgozóknak kedvezményesen kívánták felajánlani a szerződések szerint. Nem egyszer előfordult, hogy a vevők vásárlási kötelezettséget vállaltak ennek a kisebb üzletrésznek a megvásárlására is arra az esetre, ha a dolgozók nem vásárolnák meg azt. Az MTI csütörtökön hírt adott arról, hogy az adatvédelmi biztos állásfoglalása alapján a Hungalu és az Inotai Alumínium Kft. szerződéseit az MNV Zrt.-nek ki kell adnia.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!