2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tovább dráguló energiával, az energia hozzáférésének fennmaradó kockázataival, szigorodó környezetvédelmi előírásokkal számol az ország 2030-ig szóló energiapolitikáját megfogalmazó tanulmány. Ráadásul Magyarországnak az ez irányú lépéseket az uniós törekvésekkel összhangban kell meghoznia - írja a Világgazdaság.

Az új politika az ellátásbiztonság optimalizálását, a gazdaságosságot, a versenyképességet, valamint a környezetvédelem és a szociális felelősség közötti ellentmondás feloldását helyezi előtérbe. Az új energiapolitika szemlélete és súlypontjai egybecsengenek azokkal, amelyeket a gazdasági tárca felkérésére a hazai vezetékes energiaellátás helyzete kapcsán jelöltek meg nemrég egy bizottság szakértői. Az eddigi szakértői véleményeknél azonban határozottabban teszi le a voksot az energiapolitika számos kérdésében. Évi négy százalékos GDP-növekedést feltételezve például 0,7 százalékban szabja meg az energiafelhasználás elfogadható növekedését, komoly feladatot adva a takarékosságnak és a hatékonyság javításának.

A megújuló energiahordozók használatát a támogatás ésszerű gazdasági és műszaki keretek közé szoríttatná, a biomassza-tüzelésű erőművek táplálását viszont nem erdeink rovására, hanem energiaültetvényekből tartja csak elképzelhetőnek. "Az atomenergiának hosszú távon is folyamatos és jelentős szerepet kell betöltenie az ország áramellátásában" - áll az MVM Zrt. által kiadott energiapolitikában. 2030 előtt "nyitott opciónak" kell tekinteni újabb atomerőművi blokkok létesítését.

Energiafelhasználásunk arányai nem jók, főként a földgáz nagy, 45 százalékos részesedése miatt. A gázimport diverzifikálása mellett tranzit- és regionális tárolószerepünk erősítését, illetve megteremtését tartja szükségesnek a dokumentum. 2030-ig jórészt a kiselejtezett erőművek pótlására 8000 megawatt új erőművi kapacitást kell létrehozni. A rendszerben lévő bizonytalanságok 600-900 megawatt összkapacitású tározós erőművek létesítésével csökkenthetők. Energiarendszerünket fejleszteni és bővíteni is kell - írja a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!