2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Immár harmadik egymást követő éve emeli a tényleges inflációnál nagyobb mértékben a nyugdíjakat a kormány.

Ahogy az már 2013 óta megszokott, tavaly is sikerült a kormánynak a ténylegesnél nagyobb inflációval terveznie a költségvetést, aminek eredménye az lett, hogy a nyugdíjak nem csak a szükséges mértékben emelkedtek.

Az Orbán-kormány még 2010-ben kötelezte el magát amellett, hogy a nyugdíjak reálértékét megőrzi, aminek érdekében a költségvetés tervezése során használt várható infláció mértékével emeli a járandóságokat. Ha a tényleges adat ettől eltér, akkor két dolog történhet:

  • Ha a vártnál nagyobb lesz az infláció, akkor adott év novemberében visszamenőlegesen kiegészítő emelést adnak a nyugdíjasoknak.
  • Ha a vártnál kisebb a tényleges infláció, nem történik semmi, csak többet érnek majd a nyugdíjak. És újabb elemmel bővül a kormányzati kommunikáció tárháza.

2013 és 2014 után tavaly is az utóbbi lehetőség lett a valóság. A 2015-ös költségvetést ugyanis még 1,8 százalékos inflációval tervezték, ennyivel emelték a nyugdíjakat is, miközben a Központi Statisztikai Hivatal múlt heti közlése szerint a tényleges infláció -0,1 százalék lett. Ez pedig azt jelenti, hogy

reálszinten 1,9 százalékkal növekedtek a nyugdíjak, ennyivel többet értek, mint egy évvel korábban.

Hasonló jellegű cikkeinknél gyakran felmerült kritikus véleményként, miszerint az általános infláció helyett sokkal inkább a nyugdíjas inflációval kellene számolni. Igaz, a két mutató között van némi differencia, ám közel sem akkor mértékű, hogy drasztikusan más eredményre jussunk.

Nos, ha a nyugdíjas árindexet vesszük figyelembe, akkor sem másabb a konklúzió: reálszinten így is többet érnek a nyugdíjak. Igaz, nem 1,9, hanem "csak" 1,7 százalékkal, míg 2014-ben 3, előtte pedig 3,6 százalékos volt a reálszintű növekedés.

2010-hez képest pedig már "tetemes" előnyre tettek szert a nyugdíjak annak ellenére, hogy volt két olyan év is, amikor pótlólagos emelésre volt szükség, mivel az év eleji emelés kisebb mértékű volt a tényleges inflációnál.

A járandóságok így már 6,8 százalékkal értek többet tavaly, mint 2010-ben. Ez annak eredménye, hogy az infláció összesítve 16,9 százalékkal emelkedett, míg a nyugdíj 24,9 százalékkal nőtt.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!