5p

Pénteken jelentették be, hogy a leggazdagabb Magyarországon élő üzletember, Megdet Rahimkulov és családja 5,294 százalékos részesedést szerzett az OTP Bankban. A milliárdos orosz befektető megjelenése kapcsán a helyi és londoni üzleti körökben néhányan felvásárlási szándékot sejtenek.

Kérdőjelek az orosz befektetés körül

Mint az az OTP Bank pénteki közleményéből kiderül, a Magyarországon élő orosz üzletember és családja mintegy 13,9 millió darab OTP részvényt szerzett. A bankpapírnál a héten folyamatosan intenzív forgalmat regisztráltak, eközben a társaság kurzusa 10 százalékkal erősödött a BÉT-en. A Rahimkulov család érdekeltségébe tartozó Kafijat Kft. szeptember 15-i tájékoztatása szerint a cég többségi tulajdonában lévő társaságok a már korábban meglévő tulajdonosi részesedésükön túl az elmúlt napok tőzsdei tranzakciói révén újabb OTP törzsrészvényeket vásároltak.

Az OTP Bank menedzsmentje a jelzett mértékű tulajdonszerzést kizárólagosan mint pénzügyi portfólió-befektetést értékeli - közölte az OTP. A hitelintézet a közleményében nyomatékosítja, hogy a tranzakciókra az OTP-vel történt előzetes egyeztetés nélkül került sor, és határozottan közli, hogy a Megdet Rahimkulov és közeli hozzátartozói tulajdonában álló cégek vételi tranzakcióihoz sem a bank, sem a menedzsment, sem közvetlenül, sem közvetetten nem kapcsolható, sem finanszírozói, sem egyéb státuszban.

A Népszabadság által 2005-ben publikált 150 leggazdagabb magyarországi üzletembert rangsoroló kiadvány már egy éve Megdet Rahimkulovot tette az élre, az orosz bankár 83 milliárd forintos vagyonnal vezette azt. A kiadvány megjelenését követően adott interjújában azonban az Általános Értékforgalmi Bank (ÁÉB) orosz elnök-vezérigazgatója úgy nyilatkozott: a korábban becsültnél jóval nagyobb, 180 milliárd forintos vagyont halmozott fel zömmel Magyarországon.

Rahimkulov: az OTP csak pénzügyi befektetés (Forrás: Népszabadság)

Tény, hogy ez közelebb állhat a valósághoz, hiszen a Magyarországon élő orosz üzletemberhez kötődő érdekeltségek 450 millió dollárt - közel 95 milliárd forintot - költhettek arra, hogy 1,9 százalékról 5,2-re növeljék az OTP Banknak az ő és családja tulajdonában lévő részvényhányadát. Nem csak a bankszektorban érdekelt azonban a Gazprom volt menedzsere, hiszen a Rahimkulov-család birtokolja a Borsodchem 23 százalékát is. A pakettért 1999-2001-ben az orosz Sibur és Gazprom-struktúrák harcoltak - idézte fel még az orosz lap.

Átvételi kísérletről szóló spekulációkat indított el az orosz befektetők bejelentése londoni és pesti üzleti körökben. A Financial Times írása szerint Megdet Rahimkulov fia, Ruszlan Rahimkulov "e-mailek sorát küldte ki arról", hogy a befektetés nem része sem valamely önálló, sem más befektetőkkel összehangolt átvételi kísérletnek, ezzel cáfolva a pletykákat. "Tisztán pénzügyi befektetésről van szó ... nincsenek (átvételi) terveink" - idézi a Financial Times Ruszlan Rahimkulovot. Rahimkulov a lap szerint ugyanakkor nem zárta ki további OTP-részvények vásárlását, "megfelelő piaci feltételek esetén". Az átvételi érdeklődés cáfolata mellett hozzátette azonban azt is, hogy az OTP hatályos szabályai lehetetlenné teszik a cég teljes akvizícióját.

Az biztos, hogy ha akarná sem tudná túl könnyen megszerezni az OTP-t az orosz család, mivel a társaság alapszabálya szavazati korlátozásokat tartalmaz, amelyek határt szabnak az egyéni részvényesek befolyásának. Az ellenséges felvásárlások elé komoly akadályt gördít, hogy a bank alapszabálya szerint egy részvényes sem gyakorolhatja a közgyűlésen szavazásra jogosító részvényekhez fűződő szavazati jogok 25 százalékát, illetve, amennyiben a társaságban más részvényes szavazati joga is meghaladja a 10 százalékot, úgy a 33 százalékát meghaladó mértékű szavazati jogot.

A felvásárlás ellen további érvek is szólnak a Financial Times szerint: a magyar kormány kezében lévő aranyrészvény bizonyos vétójogokat ad az államnak, beleértve az átvétel megakadályozásának jogát, áll a cikkben. A lap által megszólaltatott Kocsi János, az ING Bank budapesti részvényelemzője szerint az OTP 9 milliárdos kapitalizációja is megkérdőjelezi az akvizíciót. A szakértő ennek kapcsán azt mondta a lapnak, hogy Rahimkulov "valóban gazdag ember, de ennyire nem".

Más kérdés, hogy Rahimkulov nem szokott "mellé lőni", sajtóvisszhangot kapott hazai befektetései kivétel nélkül komoly nyereséget hoztak, még ha a kiszemelt vállalatot nem is szerzi meg mindig teljes egészében. A már jelzett Borsodchem mellett ilyen volt a Zalakerámia esete, a saniter-gyártót előbb felvásárolta a tőzsdén, majd ezután nem sokkal eladta egy osztrák építőanyag-ipari óriásnak, a Lasselsbergernek. Hasonló a helyzet a MOL kapcsán, ahol sajtóértesülések szerint kisebb pakettel bír. A jelenleg a tőzsdén 21 ezer forint körül forgó olajipari részvényeket tőzsdei szakértők szerint Rahimkulovék ennek feléért vették. Az OTP papírokhoz hasonlóan pénzügyi befektetésként vásárolt MOL-részvények kapcsán ugyanakkor korábban a Manager Magazin azt írta, hogy az orosz üzletember pénzügyi befektetőként meg kívánja szerezni a MOL részvényeinek tíz százalékát, mivel jó befektetésnek tartja az olajipari papírokat.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!