[ajanlo=474][igazitas=left/]Az MTI információi szerint a kártya a kiváltástól számított két évig érvényes, figyelembe véve azt is, hogy az igénybevevőnek 25, illetve felsőfokú végzettség esetén 30 év alattinak kell lennie. A törvény szerint ugyanis ők számítanak pályakezdőnek. A startkártya érvényességi ideje alatt a fiatal több munkaadónál is dolgozhat, azaz több cég is érvényesítheti a járulékkedvezményt.
A munkáltatónak nem kell kifizetnie a tételes egészségügyi hozzájárulást, a 29 százalékos társadalombiztosítási és a 3 százalékos munkaadói járulékot. Ehelyett az első évben a bruttó munkabér 15 százalékát, a második évben 25 százalékát fizeti járulékként. A kedvezményt a minimálbér másfélszereséig, felsőfokú végzettségűeknél annak kétszereséig érvényesítheti a foglalkoztató.
A jelenlegi szabályok külön rendelkeznek az ösztöndíjasokról, ez továbbra is fennmarad bizonyos különbséggel. Ennek lényege, hogy a kiváltott startkártya érvényessége alatt az ösztöndíjas foglalkoztatója is a 15, illetve a 25 százalékos járulékfizetésre lesz jogosult. Ebbe a kategóriába azok a pályakezdők tartoznak, akik 30 év alattiak és felsőfokú tanulmányaikat legfeljebb 2 éve fejezték be.
Számukra ösztöndíjként legalább a minimálbért kell fizetni, s önálló munkakörrel nem bízhatók meg. Foglalkoztatásuk célja, hogy a kijelölt szakmai segítő révén szakmai és munkatapasztalatra tegyenek szert. Ez a számukra kidolgozott egyéni program alapján történik, s az ösztöndíjas foglalkoztatás eredményeit a munkáltató ajánlólevélben foglalja össze. Ez ajánlás lehet más munkáltató részére.
Menedzsment Fórum
Októbertől startkártya segíti a pályakezdők elhelyezkedését
Elkészült a pályakezdők foglalkoztatását elősegítő startkártya mintapéldánya. A járulékkedvezményre jogosító, az adókártyához hasonló azonosítót a pályakezdő fiatalok válthatják majd ki az október 1-jétől hatályos, a Magyar Közlöny július 5-i számában közölt törvénymódosítás szerint.