[ajanlo=474][igazitas=left/]Az év hátralévő hónapjaira bővülő termelést, növekvő anyag- és félkésztermék-vásárlást, élénkebb értékesítést prognosztizálnak az elmúlt néhány hónapi teljesítménnyel összevetve. Az optimista rövidtávú prognózisok realizálását azonban nehezítheti a viszonylag szerény export-rendelésállomány, valamint a szaporodó hazai és külföldi keresleti problémák.
Összességében a javuló konjunkturális trend az év hátralévő hónapjaiban fennmaradhat, olvasható a feldolgozóipari konjunktúrajelentésben. A feldolgozóipari vállalkozások helyzete júliusban 2000 óta nem volt kedvezőbb, és a menedzserek a rövidtávú helyzet-prognózist illetően megőrizték tavaszi optimizmusukat.
A két mutatót szintetizáló konjunktúra-barométer pozíciója hasonló az áprilisihoz, iránya változatlanul emelkedő. A reálfolyamatokat tükröző bizalmi index, amely a termelési kilátások, a rendelésállomány és a késztermék-készletek értékelése alapján készül alacsonyabb, mint negyedévvel korábban volt, de így is az utóbbi évek legmagasabb júliusi értéke.
A bizalmi index komponensei nem egy irányban változtak, a rövid távú termelési előrejelzés határozott élénkülést jelez 2005 további hónapjaira vonatkozóan, míg a késztermék-készletek szintje hasonló az áprilisihoz. Az összes rendelésállomány-szint ugyanakkor kedvezőtlenebb, mint az előző felmérés alkalmával volt; a negatív irányú változás a belföldi és az export rendelésállományt egyaránt jellemzi.
A barométer és a bizalmi index egyaránt emelkedő trendje alapján valószínű, hogy a pozitív irány a vállalkozások közérzetének és a reálfolyamatainak alakulásában megmarad az év hátralévő hónapjaiban. A várható tendenciára vonatkozóan azonban az egyéb konjunkturális és kiegészítő indikátorok alapján pro és kontra érvek egyaránt kiemelhetőek.
A vállalkozások további növekedéssel számolnak az exportban és a hazai értékesítésben - a júliusi prognózisok kedvezőbbek a januárinál és az áprilisinál. Ezen kívül növekedett a várható kereslethez képest kis kapacitást jelölők aránya.
Óvatosságra int ugyanakkor a konjunkturális előrejelzést illetően, hogy a kereslethiány az elmúlt hónapokban erősödött: belföldön a vállalkozások 61 százaléka (áprilisban 56 százaléka), külföldön 43 százaléka (áprilisban 37 százaléka) számára okoz gondot.
A vállalkozások meghatározó kapacitásainak kihasználtsága 2005 júliusában 80 százalékos - ugyanolyan, mint az elmúlt év júliusában, és alacsonyabb az áprilisinál. A vállalati menedzserek a makrogazdasági helyzetet igen hullámzóan értékelik; jelenleg kedvezőtlenebbnek látják, mint negyedévvel korábban.
Menedzsment Fórum
Optimistábbak a feldolgozóipari cégek
A feldolgozóipari vállalkozások a második negyedévben növelték termelésüket, helyzetük júliusban viszonylag jó marad - olvasható a Kopint-Datorg második negyedévi konjunktúrajelentésében, amelyet a gazdaságkutató cég az mfor.hu-nak is eljuttatott.