A szakemberek szerint a forint felértékelődése valószínűleg nem lesz jelentős negatív hatással a folyó fizetési mérlegre és a gazdasági növekedésre. Megállapítható az is látszik, hogy az erősödő forint nem késztette az elemzőket az inflációs várakozások drasztikus csökkentésére. A várakozások szerint átmeneti növekedés után csökkenő inflációt, így a konszenzusos előrejelzés 23 bázispontos csökkenés után 9,21 százalékos inflációt adott. Jövőre 6,68 százalékos éves inflációt valószínűsítettek, ami 31 bázisponttal alacsonyabb a korábbi előrejelzésben szereplő adatnál. Figyelemre méltó, hogy az idei elemzői konszenzus még mindig magasabb a kormány által prognosztizált éves, 8-9 százalékos pénzromlási ütemnél.
A felmérés szerint az elmúlt két hét mintegy 4 százalékpontos erősödése után a forint tovább közeledhet a sáv erős oldalához. Az elemzői konszenzus az év végére a paritás felett 7.52 %-os szintet jelez, ami 22 bázisponttal felette van a sávszélesítés után végzett gyorsfelmérés eredményének és jelentősen meghaladja a szerdai 6.15 %-os piaczárást. Idén májusra és júniusra az elemzők előrejelzései 5.75 és 8.0 % között szóródtak.
Alig változtak a GDP-növekedési előrejelzések is. A 2001-es konszenzus két bázispontot gyengült, 4.84 %-ra, míg a 2002-es 17 bázispontot erősödött, 4.92 %-ra. Az elemzők elmondták: a közeli devizaliberalizációs lépések hatására az euró-övezetből jelentős nagyságú tőke áramolhat Magyarországra.
Optimisták a Reuters által megkérdezett elemzők
A Reuters májusi felmérése azt mutatja, hogy az elemzők a forint árfolyam sávjának kiszélesítése, és a várható devizaliberalizációs lépések hatására pozitív makrogazdasági eredményeket várnak.