Petr Necas a visegrádi miniszterelnökök pénteki prágai találkozója utáni sajtóértekezleten az MTI tudósítójának kérdésére azt mondta: "a kormány nagyon intenzíven dolgozik ezen a feladaton, s nagyon intenzív tárgyalások folynak az Európai Bizottsággal (EB) is. Konkrét akcióprogramunk van, pontos feladatokkal és időpontokkal, amelyet teljesítünk. A helyzetről folyamatosan konzultálunk az EB illetékeseivel, s reméljük, hogy a támogatási programok finanszírozását legkésőbb a nyár végén felújítják". A miniszterelnök elismerte: "nagyon súlyos problémáról van szó, amely hatással van a közkiadásokra és a költségvetésre is".
Necas leszögezte: Csehország számára az eset "hasznos lecke", szeretne tanulni a történtekből; a jövőben az operációs programok számát radikálisan csökkentik, a jelenlegi 24-ről várhatóan ötre, s szigorítják és központosítják a nemzeti ellenőrzéseket is. Csehország 2007 és 2013 között összesen 800 milliárd korona támogatásra jogosult az európai alapokból; a csehek eddig mintegy 570 milliárdot hívtak le különböző projektekre. Ellenőrzési rendszerhibák miatt azonban Brüsszel csak mintegy 130 milliárd koronát hajlandó kifizetni. Az EU szerint ugyanis több támogatási programban - például autópályák, víztisztító állomások építése, vállalkozások támogatása - súlyos hiányosságok vannak, főleg a pénzek felhasználásának ellenőrzése területén.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök szintén az MTI tudósítójának válaszolva azt mondta, hogy a magyar ellenőrzési rendszer "jól állja a sarat, de nem vagyunk a rendszerrel elégedettek. 2010-ben egy, még az elődeink által fölépített rendkívül bonyolult rendszert örököltünk meg. Tapasztalataink közel vannak a csehek tapasztalataihoz. A következő ciklusban, tehát 2014-et követően egy sokkal egyszerűbb, sokkal átláthatóbb, sokkal kevésbé bürokratikus rendszert kell majd működtetnünk. Ezen már dolgozunk".
"Ha a kérdést úgy tesszük fel, hogy a közbeszerzéseken fölhasználható pénzeknek ma mi a legnagyobb problémája Magyarországon, akkor én első helyre azt a dolgot teszem, hogy még mindig kevés a magyar győztes a pályázatokon" - mondta a magyar kormányfő.
"Én első helyre azt teszem, hogyan tudjuk úgy feljavítani, segíteni az európai normák szerint támogatni a magyar vállalkozásokat, hogy azok a mostaninál jóval nagyobb arányban legyenek képesek, legyenek versenyképesek indulni az európai uniós források megszerzéséért" - tette hozzá.
Robert Fico szerint Szlovákia 2007-2013 között több mint 11 milliárd eurót kap Brüsszeltől. "Szlovákia többet kap, mint befizet, ezt nagyon megbecsüljük, s igyekszünk a lehetőségeket teljes mértékben kihasználni. Ha valahol erre nem látunk lehetőséget, megpróbáljuk a pénzeket átcsoportosítani. Ezt a kérdést kiemeltként kezeljük. Ennek érdekében a következő hónapokban nagyon szigorú ellenőrzésnek vetjük alá az egész lehívási rendszert. A következő időszakban szeretnénk egyszerűsíteni a lehívások rendszerét, és szigorítani az ellenőrzést" - fejtette ki Fico az MTI-nek. A lengyel kormányfő, Donald Tusk szerint országa az uniós alapok kihasználása terén az éllovasok közé tartozik, s ezen a téren nincsenek különösebb problémák.
MTI