2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Budapesten tárgyalt Orbán Viktor miniszterelnökkel Alekszej Miller, a Gazprom elnöke és a szerdai látogatás keretében aláírták a Déli Áramlat magyarországi szakaszának tervezéséről szóló megállapodást - tájékoztatta csütörtökön az MTI-t az orosz állami energetikai cég.

A folyamatban lévő tervezési, terepfelmérési munkálatok magukba foglalják a környezeti hatásvizsgálatot is. A Gazprom sajtóközleménye szerint a jövő év első negyedében elkészülnek a műszaki dokumentációval, és meghatározzák a gázvezeték magyarországi szakaszának nyomvonalát.

A társaság közleménye szerint a Déli Áramlat magyarországi szakaszának tervezéséről megállapodás született a Gazprom és az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. 50-50 százalékos tulajdonában lévő South Stream Transport Hungary Zrt. és egy, tervező cégekből álló nemzetközi konzorcium között, a cég közleménye azonban nem közli a nemzetközi konzorcium nevét.

A Déli Áramlat 229 kilométer hosszú magyarországi szakasza és egy gáz-kompresszorállomás a tervek szerint Hercegszántó és Tornyiszentmiklós között épül meg, amelyen keresztül Magyarország évente mintegy 30 milliárd köbméter orosz földgázt kapna. A Gazprom közleményében szerepel: 2017 elejétől jutna el az első gázszállítás Magyarországra.

A társaság tájékoztatása szerint Alekszej Miller és Orbán Viktor a tárgyaláson megerősítették: a gázvezeték magyarországi szakaszának építését 2015 áprilisában kezdik meg. Az orosz állami cég első embere elmondta, hogy a Déli Áramlat építése a tervek szerint halad. Oroszországban, Bulgáriában és Szerbiában már megkezdődtek a munkálatok.

A mintegy 2400 kilométeres vezetékrendszer, amely Ukrajna megkerülésével Bulgárián, Szerbián, Magyarországon és Szlovénián keresztül halad és az olasz Tarvisio a végpontja, ezen országokba, valamint Szerbiából Horvátországba és Bosznia-Hercegovinába is eljuttatja az orosz földgázt. A tervek szerint Bulgáriából Macedóniába is építenének egy elágazást és Törökország, valamint Görögország is kapna a bolgár szakaszból orosz gázt.

A Gazprom sajtószolgálata emlékeztetett rá, hogy a Déli Áramlat magyarországi szakaszát orosz-magyar kormányközi megállapodás alapján építik és a magyar kormány nemzeti jelentőségű beruházásnak minősítette a projektet. A Gazprom és az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. képviselői idén márciusban egyeztették a beruházás 2017-ig szóló megvalósítási tervét.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!