Az építkezés kétezer-háromezer embernek ad majd munkát, az erőmű társaság pedig kétszáz főt foglalkoztat. Az erőműhöz kapcsolódóan idetelepülő ipar akár több ezer új munkahelyet is teremthet - hangsúlyozta az ügyvezető.
A beruházást 15 százalékban saját erőből, 85 százalékban banki hitelből finanszírozzák. Kiss Péter, a KPMG partnere, a projekt tanácsadója elmondta: vezető európai bankok szándéknyilatkozataival rendelkeznek ahhoz, hogy a beruházást finanszírozzák.
A beruházás költségeinek mintegy fele a gépek, berendezések költsége lesz. Ezekre a tendert várhatóan még az idén szeptember-októberben kiírják.
Az erőmű az új technológiának köszönhetően 58 százalékos hatékonysággal nagyon versenyképesen működik majd. A magyarországi erőművek átlagos hatásfoka 37-38 százalék - mondta Góczi István. A villamos energia termelésből megmaradó 42 százaléknyi hő több mint fele nagyon gazdaságosan hasznosítható. Ezért várják, hogy az erőmű közelében ipari park jöjjön létre fajlagosan nagy energiaigényes tevékenységek betelepítésére. Ehhez az ITDH segítségét kérték.
Az Emfesz annak a Rosszukrenergonak a tulajdona, amelyet ötven százalékban a Gazprom, ötven százalékban pedig Dmitrij Firtasz ukrán üzletember birtokol. Magyarországon elsősorban gázkereskedelemmel foglalkozik, de részt vesz a villamos energia szabadpiacon is ukrán áram behozatalával.