2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Megelégelve Moszkva szigorú tekintetét, illetve lehetőséget látva az európai uniós szabályok kihasználására, számos orosz mágnás áthelyezte tevékenységének egy részét a kelet-közép-európai országokba, írja a Napi Gazdaság.

Szergej Taruta - akit az oroszbarátnak tartott új ukrán államfő, Viktor Janukovics egyik szövetségesének tartanak - megvásárolta a kolozsvári Fortpres CUG acélipari üzemet. Ez ugyan a válság miatt jelentősen csökkentette termelését, de ukrán sajtóértesülések szerint Janukovics győzelme nyomán vasútikocsi-megrendelésekre számíthat Kijevtől. Oleg Gyeripaszka - Vlagyimir Putyin orosz kormányfő barátja - egy nagyváradi alumíniumipari céget szerzett meg azzal a céllal, hogy ott gyártat alkatrészeket oroszországi repülőgépgyártó üzemének. Ezt a vállalatot bezárták és jelenleg eladásra vár. További orosz érdekeltségű romániai befektető a Svájcban bejegyezett Conares Trading - Igor Zjuzin vállalata - és a német bejegyzésű Sinara Handel, amely orosz üzletemberek egy csoportjának kezében van. Zjuzin cége jelentős résztvevő az acéliparban és ellenőrzése alatt tartja a beton-újrahasznosítás 80 százalékát.

Mihail Prohorov, akit a Forbes magazin Oroszország leggazdagabb emberének tart, megvásárolt egy észak-romániai aranybányát, és azt tervezi, hogy a Verespatakon elhíresült cianidos módszerrel nyeri ki a fémet a helyben kitermelt nyersanyagból. Állítása szerint olyan technológiát fognak alkalmazni, amely kizárja a Tisza és a Duna halállományát kipusztító, tíz évvel ezelőttihez hasonló katasztrófákat. A mágnás legkevesebb 100 millió eurót fektet a vállalkozásba, és biztosan megkapja a helyi hatóságok engedélyét az aranybányászatra.

A WAZ.EUobservernek nyilatkozó szakértők szerint az oligarchák jó üzleteinek alapja, hogy felismerték az uniós szabályozásban rejlő lehetőségeket. Az EU viszonylag alacsony vámot vet ki a fémércek bevitelére, hogy ezzel erősítse a közösség nyersanyagellátását, ugyanakkor feldolgozói védelme érdekében nagy közterhet rak a fémtermékek importjára. Az orosz üzletemberek ezért az előbbit viszik be külföldről az unió területére, ahol a megvásárolt üzemekben feldolgozzák az ércet, majd a belső piacon értékesítik az ezekből készülő feldolgozott termékeket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!