A Bloomberg egy, az ügyhöz közel álló forrásra hivatkozva hétfőn arról számolt be, hogy a horvát kormány kész részesedését 25 százalék plusz egy részvényre csökkenteni abban az esetben, ha a Mol is megválik részesedésétől. A Bloomberg hírügynökség értesülésének kommentálásától a horvát Hina hírügynökség beszámolója szerint a Rosznyeft és a Mol szóvivője egyaránt elzárkózott.
"Nem igaz, hogy a kormány tárgyalásokat folytatna a Rosznyeft vállalattal az INA átvételéről vagy az állami tulajdonrész eladásáról" - nyilatkozta a miniszterelnök sajtóirodája a Hina hírügynökségnek. A horvát gazdasági minisztérium tájékoztatása szerint "a horvát kormány már eldöntötte, hogy tárgyalásokat kezdeményez a magyar Mollal a részvényes szerződés módosításáról. A tárgyalások szeptember 18-án kezdődnek". A minisztérium a Hina hírügynökséget arról is tájékoztatta, hogy ezalatt az idő alatt semmilyen, az INA iránti érdeklődésről szóló hírt nem kommentál.
A horvát kormány a múlt hónapban Ivan Vrdoljak gazdasági minisztert és Mladen Pejnovicot, az állami vagyonkezelő igazgatóját bízta meg a tárgyalások lebonyolításával. Ivan Vrdoljak egy hétfő reggeli rádióinterjúban annak a reményének adott hangot, hogy konstruktív tárgyalásokat sikerül majd lefolyatni a Mollal. Arra a kérdésre, hogy kudarc esetén a kormány feladja-e részesedését az INA-ban, azt válaszolta, hogy erre semmiképpen nem kerülhet sor, mivel az INA stratégiai jelentőségű vállalat.
"Ameddig én hivatalban vagyok az INA nem lesz a Mol leányvállalata, legfeljebb egy olyan független vállalat, ami egyaránt kielégíti a Mol és a horvát kormány érdekeit. Ez a tárgyalások kiinduló feltétele" - szögezte le, hozzátéve reméli, hogy a Mol felismeri a horvát kormány és a horvát polgárok érdekeit képviselő álláspont komolyságát. "Folyik a tárgyalások szisztematikus előkészítése" - fejtette ki a rádióinterjúban a miniszter. "Minden nyitott kérdés a lehető legalaposabb tisztázásra vár. Először is, a tárgyalások ideje alatt le kell állítani minden átszervezést és elbocsátást. A vezetésről alkotott nézeteinket majd csak azt követően cseréljük ki" - mondta.
Ivan Vrdoljak és Igor Szecsin, a Rosznyeft vezérigazgatója még júniusban szándéknyilatkozatot írt alá horvátországi energiaipari beruházásokban rejlő közös érdekről és a Rosznyeft horvátországi beruházási terveinek támogatásáról.
MTI