A szerződés vége a szerződés vége. Diagram a szélessáv-piacról!
A hatóság szerint jogilag aggályos, ha bármelyik szolgáltató a hűségszerződés lejárta után újabb határozott időre hosszabítja meg az előfizetői szerződést, azaz a "nulláról kezdi számolni" az újabb éveket. Ez alatt ismét érvényesek a szankciók: ha valaki váltana, jön a kötbér.
Titkos szerelem
A T-Com Favorit általános szerződési feltételei között viszont szerepel ez a kitétel: "A szerződés időtartama újabb 14 hónappal hosszabbodik meg mindaddig, amíg a szerződés lejártát követő 30 napon belül egyik fél sem jelzi a szerződés megszüntetésének szándékát a másik fél részére. A Szolgáltató vállalja, hogy a 14 hónapos időtartam lejártát megelőzően értesíti az előfizetőt az adott szerződéses ciklus várható lejártáról."
A cég sajtóosztályán ezzel az üggyel kapcsolatban is azt mondták, hogy a hatóság ajánlását most még elemzik, és ennek eredményétől függően döntenek arról, hogy változtatnak-e a szerződéseken vagy sem.
A hatóságnak azonban nemcsak az újabb hűségszerződések "észrevétlen" megkötésével van probléja. Aggályosnak tartják azt az eset is, amikor egy korábban határozott idejű szerződés megszűnik, és automatikusan határozatlan idejűvé alakul át. Az NHH szerint ugyanis "a határozott idő lejártával értelemszerűen a szerződés megszűnik, tehát nincs jogviszony a felek között. Így nyilván a szerződés nem is változhat határozott- vagy határozatlan idejűre. Jogilag értelmezhetetlen az az eset, amikor a szolgáltató a határozott idejű szerződés lejártát követően az előfizetőtől felmondást vagy megszüntető nyilatkozatot követel."
Nincs szerződés, nincs net
Az internet és telefonszolgáltatást is végző GTS-Datanet jogásza szerint azonban az előfizetői szerződéseknek jogi szaknyelven szólva "főszabály szerint nincs kötelező írásbeli kelléke", azaz előfizetői szerződéses jogviszonyok elvileg létrejöhetnek mindenféle papír nélkül is.
"Persze az előfizetőnek és a cégnek is nagyobb biztonságot nyújt, ha a szolgáltatás feltételeit írásban rögzítjük" - mondta az mfor.hu-nak Menyhárt Zsolt. Hozzátette ugyanakkor, hogy a cégek általános szerződési feltételei és egyedi előfizetői szerződései rögzítik, hogy mi történik az úgynevezett hűségidő lejártával. A jogász szerint ha a szerződés határozatlan idejűvé válik, tulajdonképpen "nem történhet baj", mivel az ügyfél onnantól bármikor gond nélkül átmehet más szolgáltatóhoz, ha akar. Minden egyes határozott idejű szerződés újrakötése pluszkiadást és pluszkényelmetlenséget jelentene mind a cégeknek, mind az ügyfeleknek. Sőt, az is előfordulhatna, hogy a telefonokat és az internetbekötéseket is tömegével kellene kikapcsolni, ha az ügyfelek elfeledkeznének az aláírásról.
Márpedig az ideges háziasszony férjének csak az hiányozna, hogy ezért is ő legyen a hibás...
L. Nagy Gábor