2p

A Kék Óriás azért mond le saját szabadalmaink egy részéről, hogy ezzel is serkentse a nyílt forráskódú fejlesztéseket, amelyekből azután a piac többi szereplője is hasznot húzhatna. Egyelőre a százmillió dolláros szabadalmi perek a gyakoribbak a szoftvermultik között, nem a közösködés.

A jelenlegi szabadalmi gyakorlat kritikusai szerint jelentősen visszafogja a technológiai fejlődést, hogy sok nagy cég foggal-körömmel ragaszkodik saját megoldásainak védelméhez, és a tárgyalóteremben bánik el ellenfeleivel. Mint arról a Menedzsment Fórum is beszámolt, legutóbb a saját, eredetileg nyílt forráskódú Linux-disztribúcióval rendelkező Novell kaszált több, mint félmilliárd dollárt egy szabadalmi per során.

Az IBM más módszerrel igyekszik lefölözni a hasznot: ők a nyílt forráskódú fejlesztések alkalmazásában nyújtanának támogatást ügyfeleiknek. Jim Stallings, a cég szabadalmi ügyekért felelős alelnöke elmondta, a lépéssel más nagyvállalatokat is hasonló lépésre szeretnének bátorítani, hogy aztán közösen határozzanak arról, hogyan lehetne legjobban kihasználni a közös tudásvagyont, mindannyiuk gazdagodásának érdekében.

Elemzők szerint az IBM példáját akár tucatnyi nagy it-vállalat is követheti, amelyek akár ezernél is több szabadalmat tehetnek szabadon felhasználhatóvá. Biztosan lesznek viszont a piacnak olyan szereplői is, akik rossz szemmel nézik a lépést, mint például a Microsoft, vagy az innovációs titkaikat féltékenyen őrző amerikai gyógyszermultik, amelyek az IBM legnagyobb ügyfelei közé tartoznak.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!