3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A pesszimista és optimista megközelítésu értékelések lehetnek ugyan különbözoek, abban azonban megegyeznek, hogy idén az elso félévben még nem javul a világpiaci helyzet, vagyis éves szinten legkorábban 2003-ban lehetséges csak számottevo növekedés.

Hasonló számok, eltérő értékelések

Érdekes módon, miközben a főbb mutatószámokat illetően nincs lényeges eltérés az egyes kutatóműhelyek prognózisai között, a hozzájuk fűzött értékelések nagyon is különbözőek. A GKI Gazdaságkutató Rt. és a Kopint-Datorg szakemberei például elsősorban azt hangsúlyozzák, hogy a fejlett világnak most - eltérően a közelmúltbeli visszaesésektől - nem akad olyan nagyobb térsége, amely mozdonyszerepet vállalva kihúzhatná a többieket a bajból. Ezért a 2002. év, átlagát tekintve, nem lesz jobb a 2001-esnél, éves szinten pedig számottevő növekedés csak 2003-ban lehetséges.

A Reuters viszont inkább azt emeli ki, hogy a világgazdaság ez év második felétől magára talál, és azt hangsúlyozza: a 2001. októberi és decemberi prognózisok között nem az a fő különbség, hogy tovább csökkentek a számok - ami persze igaz -, hanem az, hogy visszatért a jövővel kapcsolatos óvatos bizakodás.

Fejlődő Kelet-Közép-Európa

A kelet-közép-európai országok úgynevezett átmeneti gazdaságának fejlodését a kutatók egyöntetűen pozitívan ítélik meg, annak ellenére, hogy gazdasági növekedésük - Csehország és Szlovákia kivételével - 2001-ben erősen lelassult, Lengyelország pedig a stagnáláshoz közeli állapotban van.

A Healey & Baker és a Jones Lang LaSalle például így fogalmaz: "A politikai és gazdasági környezet folyamatos stabilizációja nyomán ezekben az országokban komoly technológiai haladás figyelhető meg, amelynek - valamint az elmúlt évekbeli beruházások és a kialakult jelentos emberierőforrás-potenciál - eredményeként az elkövetkező tízéves időszakban évi 4-5,5 százalékos gazdasági bővülésre lehet számítani, ami az uniós mutatónak mintegy kétszerese." Ráadásul a növekedés lassulásának pozitívumai is vannak, amit többek között a Kopint-Datorg emel ki: "Az általános egyszámjegyu inflációs ráta az öt ország közül négyben alacsonyabb a 2000. évinél."

A rendszerváltó államok közül a leggyorsabban a FÁK-országok gazdasága nő - ezért a magyar export szempontjából alternatívát is jelenthetnek -, másokéhoz képest csekélyebb mértékű világgazdasági betagolódásuk ugyanis tompítja a nemzetközi dekonjunktúra kedvezőtlen hatásait; nyersanyag- és olajfüggő exportstruktúrájuk azonban sebezhetővé teszi őket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!