Hasonló számok, eltérő értékelések
Érdekes módon, miközben a főbb mutatószámokat illetően nincs lényeges eltérés az egyes kutatóműhelyek prognózisai között, a hozzájuk fűzött értékelések nagyon is különbözőek. A GKI Gazdaságkutató Rt. és a Kopint-Datorg szakemberei például elsősorban azt hangsúlyozzák, hogy a fejlett világnak most - eltérően a közelmúltbeli visszaesésektől - nem akad olyan nagyobb térsége, amely mozdonyszerepet vállalva kihúzhatná a többieket a bajból. Ezért a 2002. év, átlagát tekintve, nem lesz jobb a 2001-esnél, éves szinten pedig számottevő növekedés csak 2003-ban lehetséges.
A Reuters viszont inkább azt emeli ki, hogy a világgazdaság ez év második felétől magára talál, és azt hangsúlyozza: a 2001. októberi és decemberi prognózisok között nem az a fő különbség, hogy tovább csökkentek a számok - ami persze igaz -, hanem az, hogy visszatért a jövővel kapcsolatos óvatos bizakodás.
Fejlődő Kelet-Közép-Európa
A kelet-közép-európai országok úgynevezett átmeneti gazdaságának fejlodését a kutatók egyöntetűen pozitívan ítélik meg, annak ellenére, hogy gazdasági növekedésük - Csehország és Szlovákia kivételével - 2001-ben erősen lelassult, Lengyelország pedig a stagnáláshoz közeli állapotban van.
A Healey & Baker és a Jones Lang LaSalle például így fogalmaz: "A politikai és gazdasági környezet folyamatos stabilizációja nyomán ezekben az országokban komoly technológiai haladás figyelhető meg, amelynek - valamint az elmúlt évekbeli beruházások és a kialakult jelentos emberierőforrás-potenciál - eredményeként az elkövetkező tízéves időszakban évi 4-5,5 százalékos gazdasági bővülésre lehet számítani, ami az uniós mutatónak mintegy kétszerese." Ráadásul a növekedés lassulásának pozitívumai is vannak, amit többek között a Kopint-Datorg emel ki: "Az általános egyszámjegyu inflációs ráta az öt ország közül négyben alacsonyabb a 2000. évinél."
A rendszerváltó államok közül a leggyorsabban a FÁK-országok gazdasága nő - ezért a magyar export szempontjából alternatívát is jelenthetnek -, másokéhoz képest csekélyebb mértékű világgazdasági betagolódásuk ugyanis tompítja a nemzetközi dekonjunktúra kedvezőtlen hatásait; nyersanyag- és olajfüggő exportstruktúrájuk azonban sebezhetővé teszi őket.
Óvatos bizakodás
A pesszimista és optimista megközelítésu értékelések lehetnek ugyan különbözoek, abban azonban megegyeznek, hogy idén az elso félévben még nem javul a világpiaci helyzet, vagyis éves szinten legkorábban 2003-ban lehetséges csak számottevo növekedés.