2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A komoly versenyképességi problémákkal küzdő, "lepusztult és atomizált" magyar gazdaságot csak erőteljes átszervezéssel lehet rendbe tenni, amelynek egyik eszköze a kamara átalakítása lehet - mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi- és Iparkamara (MKIK) elnöke a témában tartott szakmai konferencián szerdán Nyíregyházán.

A "Beptra - a legjobb gyakorlatok kis- és középvállalkozások számára" című szakmai képzéssorozat alkalmából megtartott fórumon Parragh László arról beszélt: a kamaráknak a jövőben kiemelt szerep jut a vállalkozások fejlesztésben, a szakképzésben való fokozottabb részvételben.

A kkv-k kapcsán már tavaly létrejött egy megállapodás a kormánnyal, mely a vállalkozások fejlődését segíti elő - mondta a kamarai elnök. Közlése szerint a kamarák már elkezdték az adatgyűjtést vállalkozásokról, melynek egyik célja, hogy feltérképezzék a várható munkaerőpiaci keresletet és megpróbálják ezeket az információkat a képzési rendszerbe eljuttatni.

A szakképzés megerősítése javítja a foglalkoztatási arányokat, a cél ezért az, hogy olyan osztályokat és szakokat indítsanak az intézmények, amelyekre szükség van. Parragh László ennek kapcsán megjegyezte, hogy a szakképzésben tanulók mindössze egyharmada helyezkedik el a valós képzettségében.

További kamarai feladatként a szakképzésben való fokozottabb részvételt jelölte meg az MKIK elnöke. Közlése szerint ebben nagy előrelépés történt, mivel megállapodás született arról, hogy a kormány átadja a szakképzés felügyeletét a kamaráknak. A német modellhez hasonló konstrukció egyeztetés alatt áll, az idén szeptembertől várhatóan mintegy ötven szakmai képzés már az új rendszer keretei között működhet.

A kamarák ezen túl egységesítenék és minimalizálnák a képzési időt is: ezt a korábbi négy évről három évre vinnék le, emellett emelnék a gyakorlati, vállalati képzésben eltöltött időt. Az új rendszer azonban számos konfliktushelyzetet teremthet, mivel a szakképzési intézmények eleve diákhiánnyal küszködnek, amelyet tovább ronthat a képzési idő tervezett minimalizálása és az ebből eredő fejkvóta-kiesés, valamint az iskolában eltöltött idő csökkenése. A problémák megoldása érdekében a kamara jelenleg is dolgozik egy szakmai anyagon.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!