A McAfee beszámolója szerint több mint hetven kormányzati, szervezeti és üzleti számítógépes rendszer támadása mögött vélhetően "egy állam" áll. A hírügynökségekben idézett James A. Lewis szakértő így nyilatkozott: "Minden jel szerint Kínáról van szó. Ki más kémkedne Tajvan ellen?"
Pekingben nem találták megalapozottnak sem a jelentést, sem a szakértői érvelést, s visszautasították a vádat, felelőtlennek nevezve azt. "A McAfee jelentés állami szereplőt említ a kiterjedt internetkémkedés mögött, de elemzése nyilvánvalóan nem állja meg a helyét" - jelenti ki a Zsenmin Zsipao, emlékeztetve arra, hogy a nemzetközileg intenzívebbé vált hackertámadások mögött a nyugati média rendre Kína "sötét kezét" láttatja.
A Global Times című kínai napilap által megszólaltatott elemzők szerint is alaptalanok, megbízhatatlanok az amerikai szakértők állításai, s úgy vélik, üzletpolitikai célokat szolgálnak. A jelentés hitelességét kérdőjelezi meg Li Vej (Li Wei), a nemzetközi kapcsolatok intézetének biztonsági szakértője, aki szerint az amerikai cég a saját jó hírét tette kockára azzal, hogy országokat vádol a biztonsági fenyegetéssel.
A Shanghai Morning Post című lap abszurdnak nevezi a feltételezést, és a nyugati médiát bírálja, amiért ismét "a kínai hackelés fenyegetésével" rukkolt elő.
A McAfee által felsorolt sértettek részben nyilvánosságra hozott listáján van az Egyesült Államok, Tajvan, India, Dél-Korea, Vietnám és Kanada kormánya, a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN), a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) és a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség, továbbá egy sor vállalat, a védelmi szektorban érdekeltek éppúgy, mint a high-tech iparág képviselői. Mark Adams, a NOB szóvivője például ugyanakkor a The New York Timesnak úgy nyilatkozott, hogy nincs tudomásuk a McAfee által jelzett behatolásról a rendszerükbe.
A kínai kormánynak más internetes támadás során is komoly vádakkal kell szembenéznie, nem régiben a kínai külügyminisztérium hivatalosan is visszautasította a Google Gmail levelező szolgáltatása elleni hackertámadásban való részvételének vádját, és kijelentette, hogy az ilyesféle tevékenység egyáltalán nem támogatott az ázsiai ország részéről.
MTI/mfor.hu