Januártól a VPOP már nem csak az importált, hanem a Magyarországon előállított, illetve az európai közösség más tagállamából behozott termékdíj-köteles termékekre vonatkozóan is teljes körű jogosítványokat kap. Így a szervezet látja el a termékdíj kivetésével, beszedésével és a bevallások ellenőrzésével kapcsolatos feladatokat is. A díjfizetésre kötelezetteknek így VPID-számot kell majd kérniük, és havi bevallást kell tenniük.
További jogkörbővülés, hogy 2008-tól a szervezet nyomoz majd a pénzmosás bűncselekményében, valamint a pénzmosással kapcsolatos bejelentési kötelezettség elmulasztása esetén.
Az utóbbi időben nem kizárólag a kábítószerrel kapcsolatos bűnözésből származó vagyonokat igyekeznek tisztára mosni az elkövetők, hanem a nagy adótartalmú árukkal, az úgynevezett jövedéki termékekkel elkövetett bűncselekmények - az adócsalás (főleg áfa), a csempészet vagy az orgazdaság - is "topkategóriásnak" számítanak.
A pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről szóló új jogszabály a 2005. december 15-én elfogadott uniós irányelv átültetése, amelynek egyik legfőbb vonása, hogy kiterjeszti a szabályozás tárgyát.
A direktíva új szolgáltatói kört von személyi hatálya alá, illetve részletesebb eszközrendszert tartalmaz a küzdelem hatékonysága érdekében. Olyan pénzügyi és nem pénzügyi tevékenységet végző személyek tartoznak a direktíva hatálya alá, mint a pénzügyi szolgáltatók, a könyvelők, az adószakértők, az ügyvédek, újonnan kerültek viszont hatály alá olyan árukereskedők, akik tevékenységük során 3 millió 600 ezer forintot elérő vagy meghaladó összegű készpénzfizetést fogadnak el.
Az új rendelkezés a pénzmosás vagy a terrorizmus finanszírozása tekintetében alacsony kockázatot jelentő ügyfelek és ügyletek vonatkozásában egyszerűsített átvilágítást, a magas kockázatot jelentő tranzakciók tekintetében viszont fokozott átvilágítást meg.
S.R.