A két társaság közleménye szerint a keresetlevél a magyar távközlési előfizetők érdekeit is szem előtt tartva a MARIO-t jóváhagyó határozat felfüggesztését, végső soron hatályon kívül helyezését szorgalmazza. Ugyanezen érdekek fokozott érvényesítése érdekében kérte a két távközlési vállalat nyilvános tárgyalás kitűzését. Az eTel és a PanTel az Alternatív Távközlési Szolgáltatók Egyesületének (ATSZE) tagjaként már 10 nappal ezelőtt, a HDb-határozat elfogadásakor jelezte, hogy a MARIO-t versenyellenesnek, az egységes hírközlési törvény szellemével és betűjével, valamint az európai normákkal is ellentétesnek tartják.
Az ATSZE tagjai kormányzati beavatkozást sürgettek a volt monopolszolgáltató versenyellenes összekapcsolási árképzésének megakadályozása érdekében is. A közlemény kitér arra is, hogy az alternatívok szerint a HDb döntése veszélyezteti a távközlési liberalizációt, s leértékeli a befektetők telekommunikációs beruházásait. A közlemény ismertetése alapján a HDb által elfogadott összekapcsolási percdíjak többszörösei az EU-ban a hatóságok által elfogadott és a gyakorlatban alkalmazott összekapcsolási díjainak, s jóval magasabbak a független tanácsadók által javasolt hazai költségalapú összekapcsolási díjaknál is.
Az elfogadott MARIO gyakorlatilag kizárja az alternatív szolgáltatókat a lakossági piacról és az üzleti piac azon részéről, amely a Matáv előfizetői hálózatán keresztül veszi igénybe szolgáltatásaikat - tartalmazza a közlemény. A Fővárosi Bíróságnak a kereset azon részéről, amely a HDb határozat végrehajtásának felfüggesztésével kapcsolatos, a kézhezvételtől számított nyolc napon belül kell döntenie. A közlemény szerint a HDb határozatának hatályon kívül helyezésével összefüggő kérdés bonyolultabb: a két távközlési vállalat igénye szerint a HDb-nek új eljárást kellene lefolytatnia olyan módon, hogy az átlátható és nyilvános legyen, s ennek során az alternatív szolgáltatók alapvető információkhoz való hozzájutásának biztosítása mellett.
Az eTel és a PanTel arra számít, hogy a bíróság új eljárásra kötelezi a HDb-t, s ezzel az alternatív távközlési szolgáltatók számára elfogadható, a magyar távközlési versenypiac kialakulása és a távközlési előfizetők szempontjából is előnyös döntés születhet - áll a közleményben. Az üggyel kapcsolatban a Hírközlési Felügyelet közölte: a hírközlési törvény alapján a HDb határozatai, így a Matáv összekapcsolási referencia-ajánlatának az elfogadása is, bíróság előtt megtámadhatók, s a bíróság jogosult azok tartalmi és eljárási jogszerűségét vizsgálni.
A közlemény kitér arra is, hogy a HDb véleménye szerint határozata a jogszabályoknak megfelel, s az adott jogi keretek között a lehető legjobban szolgálja a piac fejlődését. A HDb bízik abban, hogy a független magyar bíróság döntése végleg lezárja a referencia-ajánlatok jogszerűségi vitáját - tartalmazza a közlemény.
Perelnek az alternatív szolgáltatók
A Fővárosi Bíróságon az eTel Magyarország és a PanTel közös keresettel megtámadta a Hírközlési Döntőbizottság (HDb) határozatát a Matáv összekapcsolási referenciaajánlatának (MARIO) elfogadásáról - közölte a két társaság.