4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sokan tévesen úgy gondolják, hogy a piacorientáció automatikus velejárója a piacgazdaságnak. A versenyző iparágakban előnyben vannak azok a szervezetek, amelyek magasabb szinten művelik a piacorientációt, akik piaci intelligenciával rendelkeznek. 2. rész.

A piacgazdasági átalakulás folyamata Kelet-Közép-Európában

A volt szocialista országokban az 1989–1991-es időszakban lezajlott politikai rendszerváltás eufóriája már a múlté. A gazdasági rendszerváltás sokkszerű hatásait egyes országok gyorsabban, míg mások lassabban vagy egyáltalán nem heverték ki. Vita van a közgazdászok között azon a téren is, hogy az ún. transzformációs veszteségek mértékét, valamint időbeli alakulását hogyan becsülik, illetve miként prognosztizálják. Az EBRD (= European Bank of Reconstruction and Development) évente teszi közzé az átmenetről szóló jelentését. A Transition Report 2001 tanú-
sága szerint Magyarország vezeti a sort a gazdaság átfogó liberalizálása és az intézményi teljesítmény szintetikus mutatói alapján. A helyzetjelentés alapján az is egyértelmű, hogy a piaci intézményrendszer kiépítése teljes politikai és kormányzati szándék és erőfeszítés esetén is kb. 15 évet vesz igénybe. A magyar gazdaság 12 év után az 1-től 4-ig terjedő skálán a 3,6 értékkel Észtországot, Lengyelországot, Csehországot és Szlovéniát előzi meg. A rangsor sereghajtója Türkmenisztán, amely 1,0-ás értéke azt jelzi, hogy még 2000-ben hozzá sem fogtak a piaci intézményrendszer átalakításához.


Forrás: EBRD, Transition Report 2001, Economic transition in central and eastern Europe, the Baltic states and the CIS, 18. o.

Megjegyzés: A piacerősítő intézmények fejlettségét az átmenetindikátorok súlyozatlan átlaga adja, nevezetesen a nagyszabású privatizáció, a kormányzati és vállalati reformok, versenypolitika, infrastruktúra és pénzügyi intézményrendszer. Egy gazdaságról akkor mondjuk, hogy liberalizált, ha az árliberalizálás-skálán legalább 3-as, míg a kereskedelem- és a külföldi cserearány-liberalizálás mutatója legalább 4-es értéket vesz fel.
Természetesen vitatható az EBRD átmenetindikátorának tartalma, szubjektív értékelése, a súlyozás hiánya stb. Erre is vezethető
vissza, hogy különböző intézmények más megfontolások alapján képzett mutatószámai, rangsorai szintén nagy érdeklődést váltanak ki. A szintetikus indexek képzésének és széles körben való publikálásának az egyik magyarázata az, hogy egyre többen elégedetlenek a gazdasági fejlettségnek az 1 főre jutó GDP alapján történő mérésével. Igaz ez akkor is, ha a gyakorlatban már egyre inkább a vásárlóerő-paritáson mért nemzeti jövedelmeket hasonlítják össze, amelyek viszont még mindig óriási különbségeket mutatnak.
A GDP reálértéken számolva, ha az 1989-es esztendőt tekintjük bázisévnek, akkor 2000-ben Magyarországon még mindig csak 104 százalékon állt. Ennél magasabb értéket csak Szlovénia (114) és Lengyelország (127) produkált. A FÁK-országok együttesen 61 százalékot értek el. Ennek tükrében érthető, ha nem mindenki lelkes a piacgazdaság kiépítésének ebben a régióban követett technikái iránt. Különösen igaz ez akkor, ha meggondoljuk, hogy a szocialista Kína viszont töretlen fejlődést mutatott az elmúlt évtizedben a piaci reformok révén. Az Európai Unióhoz való csatlakozásban élenjáró országok számára egyre inkább nem az egymáshoz való hasonlítás, hanem a fejlett országoktól való lemaradás felszámolása kerül a fókuszba.

Berács József tanszékvezető egyetemi docens, Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem, Marketing Tanszék; a European Marketing Academy Végrehajtóbizottságának tagja, az MTA Marketing Bizottságának alelnöke.

A fenti cikk a Harvard Businessmanager 2002/4. számában jelent meg

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!