3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Borúlátóbbak lettek a magyar vállalkozások az elmúlt évekhez képest a Policy Agenda és az Ipsos által számított kis- és középvállalkozások (kkv) indexe alapján, amely az idén márciusban 50,2 százalék volt, utoljára 2008. negyedik negyedévben volt ilyen alacsony.

A felmérés szerint a kkv-szektor vállalatvezetőinek 31 százaléka nem vár változást a magyar gazdaság általános helyzetében a következő félévben, míg a romlást és javulást várok összesített aránya lényégében azonos, 35, illetve 34 százalék.

A kutatás alapján a vezetők saját vállalkozásuk helyzetének változását kissé kedvezőbbnek várják, mint az országét: 37 százalékuk abban bízik, hogy a következő fél évben javulhat vállalatuk általános gazdálkodási helyzete. Negatív változásra, illetve a jelenlegi helyzet fennmaradására is egyharmaduk számít.

A felmérés alapján a legpesszimistábbnak a személyi és közösségi szolgáltatások területén működő vállalatok vezetői, e cégek bő egynegyede arra számít, hogy általános gazdálkodási helyzetük jelentősen romlik a következő fél év során. Legnagyobb, 13 százalékos arányban a 10-19 főt foglalkoztató vállalkozások tartanak helyzetük jelentős romlástól.

A térségeket nézve az Észak-Alföldön az átlagosnál nagyobb, 47 százalékos arányban prognosztizálták azt a vezetők, hogy nem fog megváltozni vállalatuk általános gazdasági helyzete.

A válaszadók mintegy háromtizede számolt be arról, hogy vállalata beszállítója valamelyik Magyarországra települt multinacionális vállalatnak. E cégek vezetőinek 96 százaléka úgy látja, hogy vállalata a következő 6 hónap során is megőrzi ezt a pozícióját, míg azoknak, a jelenleg nem ilyen beszállítócéget vezetők 92 százaléka nem is gondolja, hogy ez a helyzet megváltozna a közeljövőben.

A megkérdezettek 68 százaléka számolt be arról, hogy az elmúlt időszakban nőttek a fogyasztói árak, véleményük szerint átlagosan 12,3 százalékkal. Két százalék csökkenést jelzett, átlagosan 9,8 százalékos mértékűt. A fogyasztói árak növekedését, csökkenését és változatlanságát tapasztalók összesített értékelése szerint az elmúlt időszak fogyasztói árnövekedése 8,2 százalékos mértékű volt, ugyanakkor minden választ figyelembe véve a vizsgált időszakban a szektor értékesítési árai a vállalatvezetők önbevallása szerint csak 1,4 százalékkal nőttek.

Az index kapcsán a két szervezet vizsgálta azt is, hogy a pár éve liberalizált közszolgáltatói piacok közül az árampiac hogyan teljesít. A vállalatok vezetőitől kapott adatok alapján az látszik, hogy az áramszolgáltatók között még meglehetősen csekély a verseny. A versenyről adott értékelés átlaga ötfokú skálán mindössze 2,6-ot ért el, épphogy csak gyenge közepes - áll a közleményben.

A verseny hiányára utal az is, hogy a megkérdezettek 58 százalékát az elmúlt egy évben nem keresték meg villamosenergia-kereskedők energiavásárlási ajánlattal. Ez a passzivitás a kutatás szerint azért is meglepő, mert a kkv-szektor vállalatainak 14 százaléka tervezi, hogy a közeljövőben szolgáltatót vált a kedvezőbb árak, vagy a jobb szolgáltatási színvonal miatt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!