2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A GKI Rt. legutóbbi előrejelzése, 2002. március közepe óta a magyar gazdaság ez évi fejlődési kilátásai érdemben nem változtak. Ugyanakkor a politika – az állami cselekvésben és remélhetőleg csak átmenetileg – átvette az uralmat a gazdasági racionalitás felett. Ez rontja az egyensúlyt, s nehezíti a reformok végrehajtását.

A nagyobb súlyú, de csak lassan bővülő export és a gyorsan növekvő, de az ipar számára kisebb jelentőségű fogyasztói kereslet nyomán az ipari termelés már márciustól kezdve enyhén emelkedik, de az év egészében is csak kb. 3%-kal bővül. A tavalyi komoly növekedés után enyhe csökkenés valószínűsíthető a mezőgazdaságban, enyhe növekedés a szállításban. Igen gyorsan (kb. 10%-kal) emelkedik az építőipar teljesítménye, számottevő növekedés várható a kereskedelemben, a távközlésben és az ingatlan szektorban. Így a GDP az év első felében 3% alatti, de az év második felében 3,5% körüli, 2002 egészében pedig kb. 3,2%-os ütemben bővül. A foglalkoztatottak száma 0,5-1%-kal mérséklődik. A belföldi felhasználás a termelésnél sokkal dinamikusabban, 5,5-6%-kal emelkedik.

A pénz- és tőkepiacokon továbbra is ellentmondásos lesz a helyzet. A kamatok lényegében már stagnálnak. Stabil politikai környezet kialakulása nyomán a forint árfolyamát az év második felében élénkülő növekedés, az egyébként romló fundamentumok és a számottevő kamatkülönbség összességében valószínűleg nagyjából változatlanul tartja. Az árfolyam további erősödése összehangolt fiskális és kamatpolitikával, illetve verbális intervencióval valószínűleg megelőzhető. Ha mégsem, a további nominális felértékelődést célszerű megakadályozni. Így is a fajlagos bérköltség alapján számított nemzetközi versenyképesség két év alatt a nemzetgazdaság egészében közel 25%-kal, a versenyszféra bérdinamikája alapján pedig 18%-kal romlik. Ez rendkívül sok. A tőkepiacon ugyan alapvető változásra nem számítunk, de a várható barátságosabb kormányzati politika nyomán némi, akár tartós, de nem meredek árfolyam-emelkedés valószínű.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!