A 7777.hu - amíg sikerül kompromisszumot kötni a zenekiadókkal - oldalán egy online mp3 szerkesztő programot indított, ahol bárki elkészítheti kedvenc számának telefonjához illő rövidke, csengőhangos változatát, persze ezt is a megfelelő összegért.
Egyes ipari elemzők korábban attól féltek, hogy ha a mobiltelefonok alkalmasak lesznek letölteni a személyi számítógépekről a már tetszés szerint csengőhanggá átalakított, MP3-as formátumú zenei fájlokat, akkor leáldozhat az üzlet csillaga, hiszen ez olcsóbb, sőt akár ingyenes megoldás. Mindenképpen, főleg ha valaki ért a zeneszerkesztő programokhoz, és meg van hozzá a megfelelő technikai háttere. A "tudatlanoknak" addig is marad a jól bevált, az egyeseknek túl-, másoknak - úgy látszik - nem eléggé drága, fizetős módszer.
Az innováció azonban itt még nem áll le. A francia Lagardére médiacég amerikai leányvállalata, a BlingTones több hip-hop zenészt is szerződtetett 30 másodperces, egyedi művek alkotására. A telefonos dallamüzlet mostanság egyéb extrákkal is kecsegtet, ilyen például az ajándékba küldhető, különféle alkalmakhoz illő melódiák, vagy - ha már meguntuk volna a standard dallamokat - akár kedvenc Disney-figuránk hangját is bármikor letölthetjük.
A legújabb őrület azonban a hívó telefonjára telepíthető (ki)csengőhang, amivel már nem csak magunkat szórakoztathatjuk, hanem a minket hívókat is. A hívó számának azonosítása után ugyanis a fogadó készülék egyénre szabott zenével köszönti a válaszra váró felet: ez lehet szerelmes vallomás vagy vicces dallamocska.
Emellett egyes szolgáltatók - a minél nagyobb üzlet érdekében - szociális érzékenységüket is megvillogtatják. Az amerikai Nextel mobiltársaság például - a délkelet-ázsiai szökőárra reagálva - a fiataloknak szánt márkáján, a Boost Mobile-on keresztül olyan csengőhangokat kínál, amelyek 1,99 dolláros árából 1 dollárt a cunami sújtotta országok gyerekeinek juttat.
A mind népszerűbbé váló zeneszám- és csengőhang letöltés miatt a mobil zenepiac bevételei egyre magasabbra szöknek. A Juniper Research frissen közzétett előrejelzése szerint 2009-re a forgalom meghaladja majd a 9 milliárd dollárt. Ebből a csengőhangok 4,8 milliárd dollárt hoznak majd az iparágnak, míg a teljes hosszúságú zeneszámok letöltése a tavalyi 20 millió dollárról csaknem 1,8 milliárdra nő majd az eladás.
A Juniper arra számít, hogy a globális mobil zenei piac 39 százalékkal fog nőni az idén, s megközelíti az 5 milliárd dollárt. Rövidtávon az európai országok fogják vezetni a bevételi növekedés listáját, de 2007-től alighanem már a távol-keleti térség veszi át a vezető szerepet.
Az európai csengőhangok árszintje valószínűleg tarthatatlan lesz, s a következő öt évben 46 százalékkal eshet, miközben Észak-Amerikában az árszínvonal legalább a harmadával fog csökkenni. Az előrejelzés szerint 2008-ra a teljes hosszúságban letöltött zeneszámok mennyisége el fogja érni az egymilliárdot is.
Menedzsment Fórum
Rádiók helyett mobilokon debütálhatnak a slágerek
A mobiltelefonokra letölthető csengőhangok ma már akkora üzlettel kecsegtetnek, hogy a lemezkiadók is szeretnének magukénak tudni egy szeletet a tortából. A javuló minőség, a telefonok lejátszhatóság szempontjából rohamosan felfelé ívelő műszaki fejlődése egyes mobilcégeket arra késztet, hogy - akár nyílt konfrontációt vállalva - a rádióállomásokkal versenyezzenek a legismertebb előadók új dalaiért, derül ki a Menedzsment Fórum körképéből.