4p

A megszavazott törvényt közben elítélte az amerikai nagykövetség és több német politikus is.

A CEU vezetői kedd délután sajtótájékoztatón reagáltak arra, hogy a parlament sürgősségi eljárás keretében megszavazta az intézményt ellehetetlenítő törvényjavaslatot, tudósított a 444.hu. Az éppen Washgintonban lobbizó rektor, Michael Ignatieff és a CEU kuratóriumának elnöke, Leon Botstein egy hotel pincéjéből jelentkeztek be Skype-on.

Ignatieff azt mondta, csalódott, majd kifejtette, hogy az elfogadott törvény még annál is rosszabb, mint amit eredetileg beterjesztettek, hiszen még szűkebb határidőt szab arra, hogy a CEU megszerezze az amerikai szövetségi állam jóváhagyását a működésére, ami amúgy lehetetlen is, hiszen az USA-ban az államok joga az oktatásügyi engedélyek kiadása. Ezt a kormány is tudja, így a megszavazott törvényben foglaltak az amerikai alkotmány félreértelmezésén alapulnak. A CEU-nak egyébként van állami engedélye, ezt 2004-ben írta alá George Pataki New-York-i kormányzó.

A CEU-rektor azt mondta, az ügyben Áder János köztársasági elnökhöz fordulnak, és azzal fognak érvelni, hogy az új törvény sérti a magyar alaptörvénynek a tudományos élet autonómiáját védő rendelkezését.

Leon Botstein azt mondta, hogy ez egy példa nélküli támadás egy EU-tagállamtól egy amerikai oktatási intézmény ellen.

Ignatieff és Botstein a Skype-bejelentkezésen

Enyedi Zsolt rektorhelyettes azt tette hozzá, hogy a törvény három ponton diszkriminatív, mert csak a CEU ellehetetlenítést tűzte ki célul, a tanítás és a tudományos kutatás szabadságát sérti, valamint a törvényhozás módja sem elfogadható, hiszen túl gyorsan nyomták át az országgyűlésen, konzultáció nélkül.

Ignatieff a sajtótájékoztatón megerősítette múlt heti állásfoglalását, miszerint eltökéltek abban, hogy Budapesten akarnak maradni.

A CEU még a sajtótájékoztató előtt, a törvény megszavazását követően közvetlenül közleményben ítélte el a döntést, és már abban jelezték: bíróságon támadják meg.

"Az új törvény nem csak a CEU, de más magyar felsőoktatási- és kutatóintézmények tanszabadságát is veszélyezteti"

- írják a honlapjukon olvasható szövegben.

A közleményben Michael Ignatieff, a CEU elnök-rektor szavait idézve kifejtik, hogy jogi úton fogják megkérdőjelezni a törvénymódosítás alkotmányosságát, addig is arra kérik a kormányt, bocsátkozzon párbeszédbe velük. A szövegben végül megköszönik az oktatók, tudósok, diákok és oktatási intézmények támogatását, akik kiálltak mellettük, illetve külön is köszönetet mondanak egy sor támogatónak, köztük annak a 17 Nobel-díjas és több mint 500 európai és amerikai tudósnak, akik beálltak mögéjük.

A CEU-ellenes törvény megszavazása a nemzetközi sajtóban is repülőrajtot vett, ami nem meglepő, hiszen az ügyet a múlt heti kirobbanása óta megkülönböztetett figyelem kíséri a határon túl is. Frank Walter-Steinmeier német köztársasági elnök az Európai Parlamentben a CEU kapcsán így beszélt:

"Európa nem maradhat néma, amikor a civil szervezetek, vagy a tudományos világ elől elszívják a levegőt, mint ahogy most ez a Közép-európai Egyetemmel történik Budapesten."

A köztársasági elnök mellett felszólalt Norbert Röttgen, a német kormányzó Kereszténydemokrata Unió (CDU) szövetségi parlamenti (Bundestag-) képviselője is, aki a dpa hírügynökségnek nyilatkozott. Röttgen szerint a felsőoktatási törvény módosítása Orbán Viktor kormányának célzott kísérlete, hogy politikai okokból elűzze Magyarországról a CEU-t, egy nemzetközileg elismert tudományos intézményt. Ez állami beavatkozás a tudomány szabadságába, amelyet el kell hárítani az uniós intézmények által és más tagállamok határozott ellenállásával, mondta Röttgen.

Budapest amerikai nagykövetsége a Facebookon reagált, így:

"Az Egyesült Államok csalódással értesült róla, hogy a Közép-európai Egyetemet (CEU) célbavevő törvényt ma gyorsított eljárással elfogadták, az Egyesült Államok, helyi és nemzetközi szervezetek és intézmények százai, valamint a tanszabadságot becsben tartó magyarok ezrei által kifejezett komoly fenntartások, illetve mindannak ellenére, amivel a CEU a magyarországi kultúrát gazdagította.

A CEU sikeres és magas presztízsű amerikai-magyar intézmény, és immár 26 éve fontos eleme az amerikai-magyar kapcsolatoknak. Az Egyesült Államok a továbbiakban is szót fog emelni a CEU függetlenségéért és háborítatlan magyarországi működéséért."

Kósa Lajos pedig mindeközben hihetetlen bravúrral az Izaura kiszabadításáért tiltakozó sorozatrajongókhoz hasonlította a CEU miatt tiltakozó Nobel-díjas tudósokat.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!