A tervek szerint a munkanélküli ellátás helyébe az álláskeresési támogatás lép, amely - ösztönzési céllal - az állástalanság első hónapjaiban biztosít a mainál érzékelhetően magasabb keresetarányos jövedelmet.
Álláskeresési támogatásként álláskeresési járadék és segély megállapítására is lehetőség lesz. A javaslat szerint járadékot - legfeljebb 270 napig - az kaphat, aki a megelőző négy évben legalább egyéves munkaviszonnyal rendelkezik. A járadék összege az első szakaszban a korábbi átlagkereset 60 százaléka lenne, a folyósítás második szakaszában pedig a minimálbér 60 százaléka.
Lehetőség lesz továbbá álláskeresési segély megállapítására azok számára, akik hosszabb (legalább 180 nap) járadékos idejük alatt sem találtak munkát. Az álláskeresési segély összege egységesen a minimálbér 40 százaléka, azaz idén 22 800 forint.
[ajanlo=174][igazitas=left/]A magánháztartásban alkalmi munkát vállaló személyek (takarítók, gyermekekre vigyázók, kertészek, szerelők) az eddigi 120 nap helyett ezentúl évi 200 napot dolgozhatnak alkalmi munkavállalói könyvvel. Azt a foglalkoztatási lehetőséget, a magánháztartásokon túl, a civil szférára is kiterjesztenék.
A mezőgazdasági idénymunka legalizálása érdekében a munkaadók 90 napig foglalkoztathatnak egybefüggően munkavállalót alkalmi munkavállalási könyvvel. A javaslat szerint egy éven belül 60 napig "harmadik országbeli" külföldi is végezhet mezőgazdasági szezonális munkát Magyarországon.
A törvénymódosító csomag részeként, a felnőttképzési normatív támogatás keretében a munkapiacon leghátrányosabb helyzetben lévő, államilag elismert szakképzettséggel nem rendelkező és a fogyatékkal élő felnőttek is piacképes szakképesítést szerezhetnek.
A támogatást azonban csak azok az intézmények kaphatják, amelyek a képzés befejezése után vállalják a munkanélküli álláshoz juttatását. A felnőttképzési támogatást a letelepedési engedéllyel, tartózkodási engedéllyel rendelkező EU-állampolgárokra, valamint a határon túli magyarokra is kiterjesztik.
A versenyszféra idősebb, nyugdíj előtt álló munkavállalói számára is lehetőséget biztosítanak a munkaerőpiacról történő fokozatos kivonulásra azzal, hogy részmunkaidős foglalkoztatás esetén az állam a nyugdíjjogosultság eléréséig az utolsó három évben kompenzálja a nyugdíjjárulék-különbözetet.
A tervek szerint a foglalkoztatás növelésére irányuló új rendszer október 1-től indulna, a versenyszférára vonatkozó prémiumévek programba pedig 2006. december 31-ig léphetnek be a nyugdíj előtt állók.
(MTI)
Reformok a bejelentett foglalkoztatás elősegítésére
A versenyszférában a stabil, bejelentett foglalkoztatás növelését, az ehhez szükséges feltételek megteremtését szolgálja az a négy törvénymódosító javaslat, amely a kormány száz lépés programjának első lépéseit is jelenti.