A kockázati- és magántőke iparág tavalyi sikeréve kihathat az idei teljesítményre is - mondta el a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (MKME) elnöke. Tzvetkov Julián szerint azonban kiemelkedő eredményeket várhatóan 2007 és 2008 hoz ismét.
Az egyesület a tavalyi év 26 tranzakciójáról rendelkezik adatokkal, ezek összértéke 131 millió euró volt, amely 21 százalékkal több az előző évinél. Tavaly az egészségügyi szolgáltatások területén volt egy 100 millió eurós invesztíció, ami az eddigi legnagyobb befektetés Magyarországon. A tranzakcióknál továbbra is dominálnak az 1 millió euró alatti befektetések. A befektetések jelentős hányada tavaly a szolgáltató szektorhoz, a fogyasztási cikkek területéhez, a feldolgozóiparhoz, a számítástechnikához, illetve a kommunikációhoz kapcsolódott.
Az MKEE 16 kiszállás adatait összesítette, ezek esetében a bekerülési értéken számított exit meghaladta a 45 millió eurót. A tulajdonrészek értékesítésének leggyakoribb módja a vezetői kivásárlás/visszavásárlás és a szakmai befektetők bevonása volt. A befektetések GDP-hez viszonyított nagyságát tekintve Magyarország 0,15 százalékos aránya kedvező a 0,1 százalék alatti régiós átlaghoz képest, de elmarad a 0,3 százalékos nyugat-európai átlagtól.
Az elmúlt évben ugrásszerűen megnőtt a tőkegyűjtésben a közép kelet-európai kockázati alapok aktivitása, így átlépte az 1 milliárd euró összegű lélektani határt.
Az invesztorok tavaly rekord évet zártak: az Európai Kockázati és Magántőke Egyesület előzetes adatai szerint 2005-ben 60 milliárd eurót sikerült az itteni alapokban összegyűjteni, ami több mint kétszerese a 2004-es 27,5 milliárdos összegnek. Az Európában befektetett összeg 11,7 százalékkal, több mint 43 milliárd euróra nőtt.