2015-ben összesen 120 milliárd forintnyi osztalékot fizettek ki a tulajdonosoknak a Magyarországon működő bankok, ami 5 éves rekordnak felel meg. Legutóbb 2010-ben tudtak ennél többet utalni, 132,5 milliárdot. 2014-ben még "csak" 70,4 milliárd forintnyi osztalékot fizettek ki. A rekordösszeg ráadásul úgy jött össze, hogy több pénzintézet osztaléka is meghaladta a korábbi évek kifizetéseit.
A legtöbb osztalékot az OTP Bank tulajdonosai kapták, 46,2 milliárd forintot, ami 5,6 milliárddal több az előző évinél. Ez a bank életében is rekordnak számít, 2009 óta egyszer sem fizettek ennél többet. A dobogó második fokára az OTP Jelzálogbank került 30,6 milliárd forinttal, ami a korábbi, 2010-es csúcsnak is majdnem a duplája. A harmadik legnagyobb osztalék szintén rekordnak számít a hitelintézet életében, 2009 óta ugyanis tavaly fizette ki a legnagyobb osztalékot az Unicredit Bank, 14 milliárd forintot.
Így összesen - a különadók ellenére is - 2009 óta 463,5 milliárd forintot csatornáztak ki a magyarországi bankok a tulajdonosaiknak osztalék címén.
A legtöbbet ebben az időszakban
- az OTP fizette, 163 milliárdot,
- a K&H Bank 138,2 milliárdot,
- az Unicredit pedig 46,6 milliárdot utalt ki.
Persze, ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy kiemelkedően jó éve lett volna a magyar bankszektornak. Az adózott eredmény ugyanis "mindössze" 14,3 milliárd forintot tett ki, vagyis a rekordosztalékot úgy tudták kifizetni, hogy 46,4 milliárd erejéig még az eredménytartalékot is megcsapolták, az általános tartalékból pedig 74,5 milliárdot felhasználtak. Igaz, utóbbi nem csak és kizárólag osztalékfizetés céljából.
Ha csak a hazánkban működő nyolc nagybankot nézzük, akkor 97 milliárd forintos veszteséget hoztak össze adózott eredményként, és még így is 72,7 milliárdos osztalékot fizettek ki. Vagyis az, hogy összességében nyereséget tudott termelni tavaly a bankszektor, elsősorban a kisebb pénzintézetek nyereséges működésének köszönhető. Ők billentették pozitívba az egyenleget.
Székely Saroltamfor.hu