A Közel-Keleten és Észak-Afrikában a legsúlyosabb a helyzet: nem talál állást a fiatalok több mint egynegyede. A fejlett ipari társadalmakban 13 százalék volt a munkanélküli fiatalok aránya. A kutatás szerint a probléma gyökere abban keresendő, hogy a fiatal munkavállalók száma sokszorosan felülmúlja a gazdaság munkaerő-felvevő képességét. Miközben az elmúlt tíz évben 10,5 százalékkal gyarapodott a világ fiatal népessége, 2003-ra meghaladva az 1,1 milliárdot, az ebbe a korosztályba tartozó foglalkoztatottak aránya mindössze 0,2 százalékkal nőtt, 526 millió állás talált gazdára.
A munkanélküliség világméretű növekedése igen keményen érinti a fiatalokat, különösen a nők találnak nehezen munkát. Azok, akiknek ez mégis sikerül, többnyire hosszú munkaidővel, alacsony fizetéssel, rövid távú, vagy esetenként szerződés nélküli munkaviszonnyal, minimális szociális védelemmel, ellátással szembesülnek. Így mindinkább a családjukra vannak utalva.
A jelentés szerint a fiatalok munkanélküliségének csökkentése, sebezhetőségének leküzdése jelentős mértékben hozzájárulna a világgazdaság növekedéséhez. Ha felére csökkenne a pályakezdő munkanélküliek száma, az legalább kéttrillió dollárral növelné meg a világ GDP-jét, ami a 2003-ban előállított GDP négy százaléka, írja a Népszabadság.
Rekordszintű a pályakezdő munkanélküliség
Tavaly 88 millió 24 évesnél fiatalabb munkanélkülit regisztráltak világszerte, idézi a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) Foglalkoztatás-stratégiai kutatását a Népszabadság.