5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ahogy tör előre a szélessávú internet, úgy terjed a kalózkodás Magyarországon is. Szakemberek szerint végleg le kellene számolnunk azzal az illúzióval, hogy a kalózok jóindulatú, folyton a neten lógó kollégisták. Sokkal inkább bűnözői csoportok tartják kézben az illegális zenék, programok és filmek piacát. A harc is akadozik: érdekellentétek kezdenek kialakulni a jogkezelők és a jogvédők között. Mfor.hu háttér.

Komolyan veszik  (Mfor-montázs)

Az interneten minden ingyen van - ez a meggyőződés még mindig erősen él azoknak a fejében, akik fájlcserélő hálózatokon keresztül szerzik be a jogvédett zenéket és filmeket. Az ilyen csereberélők egy része azonban hamar rájön, hogy a BiTorrent vagy a DC++ nevű hálózatokhoz képest van gyorsabb és megbízhatóbb tartalomforrás: a warez hálózatok.

"Ezeken az eldugott szervereken sokkal jobb minőségű filmeket tárolnak, amelyekhez sokkal gyorsabban hozzá is lehet jutni" - mondta az mfor.hu-nak Tálas József ügyvéd, a Sár és Társai Ügyvédi Iroda munkatársa.

Beetetés

A fájlokhoz való hozzáféréshez nincs szükség fájlcserélő programokra, egy egyszerű böngészővel is letölthetők az anyagok. A tárolószerverekhez való hozzáférést természetesen már pénzért árulják, akár emelt díjas sms fejében, akár "havidíjas konstrukcióban" - magyarázta az ügyvéd.

"Bár erre nincsenek konkrét adataink, könnyen elképzelhető, hogy a fájlcsere-hálózatokon található, sokszor bizonytalan minőségű és lassan letölthető filmek csaliként is szolgálhatnak. A kalózszerverek üzemeltetői ezeken keresztül ajánlanak fel leendő ügyfeleiknek egy gyorsabb és megbízhatóbb megoldást, persze némi pénz ellenében" - magyarázta Tálas József.

Az alvilág másik bevételi forrása továbbra is a CD- és DVD-írás. Tálas József szerint még mindig bőven van Magyarországon olyan hely, ahová nem jutott el az internet. Az ilyen kistelepüléseken élők jelentik a másolt CD-k és DVD-k legfőbb felvevőpiacát.

A szerverek beszerzése és üzemeltetése, a nagyüzeminek mondható CD- és DVD-írás, a filmek piacra juttatásának logisztikája komoly beruházásokat igényel. Egy ideje tehát már senki sem gondolhatja komolyan, hogy a kalózkodás középiskolások és egyetemisták hétvégi hobbija lenne, magyarázta a szakember.

Összefogás kellene

A technikák jóllehet ismertek, az viszont kérdéses, hogy mennyi pénzzel "gazdálkodhatnak" az alvilági csoportok. "A kalózpiacon megforduló összegek pontos mérésére nincsen és nem is lehet módszer. A kiadók és a stúdiók jellemzően az úgynevezett kieső árbevétellel számolnak, viszont semmi sem bizonyítja, hogy a letöltők más lehetőség híján valóban megvásárolták volna-e az adott digitalizált terméket (ami elsősorban film és zene). Ami a régi értelemben vett kalózpiacot illeti (másolt CD-k, DVD-k árusítása): itt sem lehet pontos számokat közölni, mivel az eladott mennyiség nehezen mérhető" – mondta lapunknak Nagy Dávid, a GKIeNet Internetkutató cég tanácsadója.

A kalózellenes harcnak sokféle formája lehetséges, azonban egy biztos: az érintett szervezeteknek össze kellene fogniuk, ha eredményt akarnak elérni. Ez sokáig így is volt, azonban mióta a jogdíjakat beszedő úgynevezett közös jogkezelő szervezetek elérték, hogy az írható CD és DVD lemezek eladása után is kelljen jogdíjat fizetni, szakértők szerint már kevésbé érdekeltek a kalózkodás elleni harcban.

"Az adattárolókba épített jogdíjak valóban nem váltják be a hozzájuk fűzött reményeket. A művészek általában (Magyarországon is) arra panaszkodnak, hogy a befizetett összegekből szinte semmi sem jut el hozzájuk. Másik oldalról nézve a beépített jogdíj a felhasználók számára azt az üzenetet közvetíti, hogy mindenki nyugodtan töltögessen, hiszen már valamilyen formában fizetett jogdíjat" - mondta lapunknak Kis Gergely, a GKIeNET ügyvezető igazgatója. Tálas József is úgy nyilatkozott, hogy tapasztalataik szerint a közös jogkezelők nem érdekeltek olyan mértékben a kalózkodás elleni harcban, mint korábban.

Szlovák CD-n nincs jogdíj

„Ez nem igaz, továbbra is küzdünk a kalózkodás ellen” - mondta felvetésünkre Kabdebó György, a Filmszerzők és Előállítók Szerzői Jogvédő Egyesülete (Filmjus) elnöke. Szerinte a jogkezelőknek továbbra is létérdeke a kalózkodás visszaszorítása, hiszen például az illegális módon beszerzett zenék és filmek jó részét olyan CD-kre és DVD-kre írják, amelyek után nem fizetik meg a jogdíjakat.

"Szlovákiában például nincs jogdíjtartalma az adathordozóknak. Az Európai Unióban nincs vámvizsgálat, onnan magáncélra elvileg annyi CD-t és DVD-t lehet behozni, amennyit nem szégyell az ember. Ezekre kiírva azután még nagyobb haszonnal lehet értékesíteni a kalózmásolatokat. Arról nem is beszélve, hogy az illegális szerverekről letöltött anyagoknak csak egy részét másolják ki adathordozóra, amelynek vásárlásakor esetleg fizettek jogdíjat" - magyarázta a Filmjus elnöke. Véleménye szerint az elkötelezettségüket az mutatja legjobban, hogy a magyarországi jogkezelők által létrehozott ProArt szövetség kezdeményezője és hatékony segítője volt már több kalózszerver lefoglalásának is.

A kalózletöltések megakadályozására az egyik leghatásosabb módszer a legális letöltések piacának erősítése volna. Korábban azonban már többször beszámoltunk arról, hogy az itt is jelentkező magas jogdíjak és banki költségek miatt ez a terület messze van még a megerősödéstől.

Csökkenteni kellene a jogdíjat

Tálas József szerint a jogdíjakat előbb-utóbb csökkenthetné, ha vagy a kormányzat átgondolná a jogdíjmonopólium kérdését, azaz a jelenlegi jogkezelők mellett újabbak - esetleg alacsonyabb díjakkal - léphetnének piacra. A másik megoldás az lehetne, ha maguk a közös jogkezelők csökkentenék a piaci viszonyoknak megfelelő mértékűre díjaikat, a legális filmletöltések és egyúttal a kalózkodás visszaszorítása érdekében. A bankok pedig - legalábbis az online zeneáruházakat működtető szakemberek szerint - előbb utóbb kénytelenek lesznek felismerni: a kis összegű online bankolás nem teher, hanem óriási lehetőség.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!