A vállalat alkalmazottai titkos szavazások döntöttek a kérdésről, amelynek eredménye szerint a 820 munkatárs 98 százaléka egyezett bele a romló munkakörülményekbe. A probléma ennél az üzemnél is a hatékonyság kérdése volt, amely a Bosch reményei szerint így növekedhet.
A nyugat-európai vállalatok az elmúlt időszakban nem először zsarolják meg munkatársaikat, az újonnan az EU-hoz csatlakozó országba való áttelepülést felvetve érnek el a munkavállalók számára kedvezőtlenebb körülményt. Az egyik legnagyobb sajtóvisszhangot kapott ilyen eset a Siemensé volt, amely már bejelentette, hogy Magyarországra költözteti mobiltelefon gyártó üzemeit, mintegy 2000 új munkahelyet teremtve hazánkban. A szakszervezetekkel kötött alku után azonban a cég visszatáncolt, elfogadva a német munkavállalók ingyenes többletmunkáját.
A most bejelentett franciaországi hír érdekessége, hogy éppen a múlt héten jelentette be Jacques Chirac államfő, hogy arra fogja kérni kormányát, hogy az egyezzen meg a munkaadók és a szakszervezetek képviselőivel, s ne változzék a heti munkaidő jelenlegi, 35 órás kötelező időtartama Franciaországban. Korábban több vállalkozás azzal fenyegette meg a francia kormányt, hogy kivonul az országból, ha a dolgozók nem fogadják el a hosszabb heti munkaidőt.
A jelenlegi 35 órás szisztémát az előző, szocialista kormány vezette be, felváltva az addigi 39 órás munkahetet. A módosítás célja az volt, hogy a kormány reményei szerint így több munkahely teremthető, és a rendszer a vállalkozások számára is nagyobb rugalmasságot biztosít.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
Túlóra vagy munkanélküliség
Nem fizet a hosszabb munkahétért a Siemens
Támadás a 35 óra ellen
A munkaidő növelése az új trend az EU-ban
Rést ütöttek a 35 órás francia munkahét rendszerén
A német Bosch cég franciaországi autóalkatrész gyártó üzemének dolgozói beleegyeztek abba, hogy plusz fizetés nélkül heti egy órával növeljék a munkaidejüket.