3p

A mai nap a futball-világbajnokság utolsó csoportjában is útjára indul a labda: a Közép-Amerikában is szegény országnak számító Honduras a dinamikusan fejlődő gazdaságú Chilével meccsel, a másik találkozón pedig két gazdag európai állam, Svájc és Spanyolország küzd meg egymással. Az mfor.hu ezúttal a négy résztvevő gazdaságát hasonlította össze – és latolgatta a csoport esélyeit.

A H-csoport leggyengébb szereplőjének egyértelműen Honduras számít - nem csak játéktudás, hanem gazdasági teljesítmény alapján is.

Honduras: kávéban utaznak

Az alig nyolcmillió lakosú közép-amerikai ország az amúgy sem túl fejlett régióban is a szegényebb országok közé tartozik: egy főre jutó GDP - vásárlóerőparitáson számolva - tavaly mindössze 4200 dollár volt, amivel a 143. helyet fogalja el az országok rangsorában.

Honduras gazdasága hagyományosan agrár beállítottságú, ez a szektor 18,6 százalékát adja a GDP-nek. Legjelentősebb exportcikke a kávé, a banán és az ananász - az ezeket termelő ültetvényeket családi cégek és nagyvállalkozások birtokolják.

Hondurasnál lényegesen fejlettebbnek számít, ám ez európai szinttől egyelőre elmarad Chile, amelynek gazdasága dinamikusan fejlődött az elmúlt években, így az ország Dél-Amerika egyik éltanulójává nőtte ki magát. A mintegy 17 millió lakosú ország egy főre jutó GDP-je tavaly 14 ezer dollárra rúgott, amivel a 77. helyet foglalja el a világranglistán, Oroszországgal holtversenyben.  

Rézben nagyhatalom Chile

Az ITDH elemzése szerint Chile Latin-Amerika egyik legnyitottabb, a világgazdasághoz legintenzívebben integrálódott gazdasága, amely három szektor teljesítményétől függ: a rézbányászatétól, a halászatétól és az erdőgazdaságétól. Mindhárom ágazatban igen magas a külföldi tőke szerepe és teljesítményük szempontjából létfontosságú a világpiaci árak alakulása.

Érdekesség, hogy Chile a világ legnagyobb réztermelője (a globális réztermelés mintegy 40 százalékát adja), a rézipar mintegy 15 százalékkal járul hozzá a GDP előállításához. Az ország a kitermelt réz 90 százalékát exportálja.

GDP-ben élen a svájciak

Gazdasági teljesítmény szempontjából a csoport másik két résztvevője magasan veri a latin-amerikai vetélytársakat. Spanyolország egy főre jutó GDP-je 33 100 dollár volt 2009-ben, amellyel a 35. helyen áll a világranglistán.

Még Spanyolországnál is gazdagabbnak számít Svájc, ahol 40 ezer dollárra rúg az egy főre vetített GDP - ezzel az alpesi állam a világ 17. leggazdagabb államának számít. A mintegy 330 bankból álló svájci bankrendszer az ország GDP-jének megközelítőleg tíz százalékát adja.

Meglepetést okozhat Chile

Ami a játéktudást illeti, a csoportban egyértelműen Spanyolországnak áll a zászló. A hispán tizenegy 2008-ban már bizonyított az Európa-bajnokság megnyerésével, az elemzők jelentős része pedig a végső győzelemre is esélyesnek tartja őket. Sokat elmond erejükről, hogy a Német Gazdasági Kutatóintézet (DIW) szerint övék a legértékesebb csapat a vb-n - a gárda a játékosok piaci ára alapján 650 millió eurót ér.   

Véleményünk szerint azonban a chilei csapat megszoríthatja őket, a svájciakat pedig meg is verheti. A dél-amerikai alakulat másodikként, Brazíliától mindössze egy ponttal elmaradva, Argentínát pedig öttel megelőzve, magabiztosan kvalifikálta magát a vb-re. Erejüket jelzi, hogy otthon még Messiéket is sikerült felülmúlniuk.

Az mfor.hu tippversenyében ezúttal szerkesztőségünkön a sor: a Chile-Honduras meccsre 3-0-s chilei sikert, a spanyol-svájci derbire pedig 2:0-s hispán győzelmet jósolunk.

Menedzsment Fórum       

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!